Ansu Fati a marcat pentru Barcelona împotriva lui Real Madrid şi a intrat în istoria derby-urilor El Clasico VIDEO

FC Barcelona

Ansu Fati a marcat golul de 1-1 în derby-ul Barcelona - Real Madrid, transmis în direct pe Telekom Sport 1. Reuşita din minutul nouă i-a adus tânărului fotbalist un loc în istoria El Clasico.

Prin acest gol, Fati a devenit al doilea cel mai tânăr marcator al tuturor timpurilor în "clasicul" Spaniei. Fotbalistul care a debutat şi pentru naţionala Spaniei are 17 ani şi 359 de zile, iar deţinătorul recordului este Alfonso Navarro, care era mai tânăr cu trei zile decât Fati atunci când a marcat, pe 30.3.1947.

Recordul all-time poate fi bătut de Pedri, care a fost trimis încă din primul minut de Ronald Koeman şi a marcat deja în meciul cu Ferencvaros, din UEFA Champions League.

Totodată, Fati a marcat şi golul cu numărul 400 pentru Barcelona în istoria întâlnirilor directe cu Real Madrid.

Afla mai multe despre: ansu fatibarcael clasico