Becali s-a amuzat copios după eliminarea din Cupa României: ”I-am zis lui Mititelu să mă bată şi el. Nu ne interesează!”

Cupa României

Echipa FCU Craiova a învins joi seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia FCSB, în cadrul grupei C a Cupei României, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

FCU Craiova a dominat în partida de pe teren propriu cu FCSB şi a înscris pentru 1-0 în minutul 40, prin Bauza. În minutul 44, van Durmen a reuşit să marcheze al doilea gol al gazdelor, învingându-l pe portarul Vlad cu un şut din careu. Bucureştenii au căutat egalarea în repriza secundă, dar nu au putut înscrie şi FCU Craiova s-a impus cu 2-0, mergând în sferturile de finală.

Gigi Becali, patronul de la FCSB, nu a părut deranjat de eliminare din Cupa României, ba mai mult, s-a amuzat copios.

"Am zis Cupa şi campionatul, dar până la urmă am zis că oricum luăm campionatul, aşa că Europa League nu ne interesează. Ne interesează Champions League. Nu poţi să joci şi în Champions League, şi în Europa League (n.r - râde).

I-am şi spus echipa lui Mititelu dinainte. Uite, asta e echipa. M-a rugat prin Dan Idita să-i spun echipa ca să poată şi el să mă bată. Pe cuvântul meu de onoare! I-am spus că fac o echipă ca să mă bată şi el o dată. Mi-era milă de el. 20 de ani în fotbal, o dată nu m-a bătut.

Eu mă bucur că Mititelu a câştigat. Îţi dai seama, să bagi zeci de milioane şi să nu baţi o dată pe Gigi Becali? Am zis lasă, să aibă şi el o satisfacţie. I-am zis echipa cu două zile înainte de meci. Întreabă-l pe Dan Idita să vezi sau sună-l pe Mititelu şi întreabă-l", a spus Gigi Becali, la Fanatik.

Clasamentul grupei C din Cupa României este următorul: pe primul loc a încheiat FCU Craiova (7 puncte), pe locul secund Oţelul (5 puncte), FCSB – locul 3 (4 puncte), Dinamo – locul 4 (3 puncte). Ultimele două clasate sunt SCM Zalău (3 puncte) şi FC Bihor (un punct).