Borussia Dortmund - CSM Bucureşti 22-25. Formaţia lui Adrian Vasile produce prima înfrângere echipei din Germania. Victorie mare la Dortmund pentru CSM

Handbal

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins duminică, în deplasare, formaţia germană Borussia Dortmund, scor 25-22 (12-11), în grupa A a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grijseels 5 goluri, Zschocke 5, Gutierrez 5, pentru Borussia, respectiv Neagu 6, Arntzen 5, pentru CSM Bucureşti.

Celelalte rezultatele ale etapei a 4-a: Buducnost - Rostov Don 19-25, FTC Budapesta - Team Esbjerg 31-31 şi Brest - Podravka 35-22.

Anterior, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 21-22 cu Team Esbjerg, 27-30 cu Rostov-Don şi 36-31 cu Podravka Koprivnica.

După patru etape, clasamentul este condus de Rostov-Don 6 puncte, urmată de FTC Budapesta 6, Team Esbjerg 5, Borussia Dortmund 5, Brest 4, CSM Bucureşti 4, Podravka 2, Buducnost 0 puncte.

Programul turului în continuare este: CSM - Buducnost (23 octombrie), CSM - Brest Bretagne (30 octombrie), FTC Budapesta - CSM (13 noiembrie). Din 20 noiembrie vor începe partidele retur, care se vor încheia în 19 februarie 2022.

Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta.

Deţinătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia.

În sezonul anterior, CSM Bucureşti a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

LIVE Borussia Dortmund - CSM Bucureşti 22-25

Min 60. Gol pe contraatac marcat de Carmen Martin, după o ratare a formaţiei gazdă. Omoregie marchează şi ea şi stabileşte scorul final.

Min 56. Gol senzaţional marcat de cea mai bună handbalistă a lumii: Cristina Neagu. CSM are 23-21

Min 54. Barbara Lazovici marchează golul 22. CSM Bucureşti se desprinde la trei goluri

Min 48. Time out cerut de antrenorul Borussiei Dortmund. CSM Bucureşti conduce cu un gol

Min 46. Yvette Broch marchează al 19-lea gol al echipei noastre

Min 45.  Arntzen marchează cu noroc din 7m, iar CSM are avantaj de un gol

Min 43. Goluri pentru Barbara Lazovic şi Jennifer Bermejo. Egalitate în Germania

Min 37. Jennifer Gutierrez Bermejo marchează golul 14 al formaţiei gazdă: 14-15

Min 31. Start în repriza secundă

Min 30. Pauză. CSM Bucureşti conduce la pauză cu scorul de 12-11.  Ema Ramusovic a marcat golul 12 al echipei noastre, chiar înainte de pauză

Min 27. Gazdele s-au apropiat la un singur gol. Freriks marchează din nou

Min 23. Merel Freriks marchează al şaselea gol al echipei gazdă. CSM continuă să conducă (6-8), dar Adrian Vasile cere time out

Min 21. Gol marcat de Jennifer Guttierez Bermejo. Este golul cu numărul cinci al formaţiei gazdă

Min 20. Avantaj de patru goluri pentru CSM Bucureşti. A punctat Cristina Neagu

Min 17. Trei goluri consecutive şi pentru CSM Bucureşti. Au marcat Dindiligan, Omoregie şi Cristina Neagu! Scorul este 7-4 pentru fetele noastre

Min 6. Dortmund a marcat de trei ori consecutiv şi conduce acum cu 3-2

Min 2. Primele două goluri ale meciului sunt marcate de echipa noastră

Min 1. Start de meci

Egalul obţinut de echipa naţională de handbal feminin cu Austria a atras critici la adresa selecţionerului.

Adi Vasile se apără şi promite că naţionala va arăta o nouă faţă la jocurile următoare: ”Vom nişte oameni care ne vom lupta foarte mult reprezentându-ne ţara. Rezultatul nu vi-l poate garanta nimeni. Nu aş spune că asta este lotul pentru Campionatul Mondial. Nu, de departe, mai e o lună de zile până acolo.” a mărturisit acesta.

Dacă echipa naţională nu se poate baza pe Cristina Neagu, CSM Bucureşti o va avea în teren la meciul din Liga Campionilor. CSM ul merge în Germania pentru a se lupta cu liderul grupei Dortmund.

”Este un meci foarte important în Germania, e o echipă foarte disciplinată care joacă foarte, foarte inteligent. Şi care cred că a fost uşor subestimată în acest început de CL.” a mai spus Adrian Vasile

Afla mai multe despre: adrian vasile