Calificare SUPERBĂ a României în grupele principale ale Campionatului European. Denisa Dedu, declarată MVP-ul partideigalerie foto

Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a obţinut, luni, la Brest, a doua victorie în grupa D a Campionatului European, scor 29-24 (14-11), cu reprezentativa Germaniei şi a obţinut calificarea în grupele principale ale Campionatului European.

LIVE TEXT | Germania - România 24-29 (11-14)

FINAL

►Schmelzer marchează, iar Germania se apropie la patru goluri, când mai sunt aproximativ două minute de joc (23-27)

►Germania forţează o revenire pe final, dar handbalistele noastre stau bine în teren (21-27)

TIME-OUT cerut de Martin Ambros

►Cristina Laslo marchează un super gol pentru România (16-25)

TIME-OUT cerut de antrenorul Germaniei

►Denisa Dedu marchează un gol magistral din poartă în poartă şi duce România la opt goluri avans (15-23)

►Şapte goluri avans pentru România: cea mai mare diferenţă de scor înregistrată până acum în partidă (15-22)

►Buceschi face ce vrea cu apărarea Germaniei, încă un gol marcat de coordonatoarea României (15-20)

►Eliza Buceschi vine foarte bine pe un culoar lăsat liber de apărarea germană şi marchează pentru România (14-18)

►Denisa Dedu începe la fel de bine şi a doua repriză. Intervenţie excelentă a portăriţei noastre (12-15)

►Crina Pintea pivotează excelent şi marchează primul gol al României în partea secundă (12-15)

►Start în repriza secundă! Germania are prima minge

PAUZĂ

►Germania a avut ultimul atac al reprizei, dar ne-am apărat foarte bine şi am reuşit să intrăm la cabine fără gol primit pe final de repriză.

►Cristina Neagu ia o fază pe cont propriu şi marchează golul cinci al său (206 în total), care o aduce pe primul loc în topul celor mai bune marcatoare all-time de la CE. (10-13)

►Fetele noastre se retrag greu, iar germancele le surprind pe contraatac (10-12). Trei goluri consecutive încasate de România

►Cea mai în formă jucătoare din atacul României, Melinda Geiger, eliminată pentru două minute. 7m pentru Germania. Intră Dumanska în poarta României, dar nu reuşeşte să o oprească pe Geschke (8-12)

►Melinda Geiger recuperează o minge, pleacă de una singură pe contraatac şi marchează golul 11 al României (7-11)

►Dublă intervenţie pentru portăriţa României. E meciul ei, pare de netrecut (7-10)

►Aneta Udriştioiu eliminată pentru două minute! Lovitură de pedeapsă pentru Germania. Nemţoaicele o înving pentru prima oară de la şapte metri pe Denisa (5-8)

►Pe aici nu se trece! Defensiva României este de netrecut, Denisa Dedu face şi ea minuni în poartă. (4-8)

►O nouă intervenţie magistrală a Denisei Dedu. Portăriţa României apără o nouă lovitură de la şapte metri (4-7)

►Apărarea României face pasul în faţă şi iese în întâmpinarea germancelor

►Merge jocul pe extreme. Florică marchează din extrema dreaptă (2-6)

►Schemă superbă reuşită de România, Udriştioiu marchează din extremă (1-4)

►Lovitură de la şapte metri pentru Germania! Denisa Dedu intervine salvator (0-2)

►Eliza Buceschi scapă pe contraatac şi măreşte diferenţa de pe tabelă. Start bun de partidă pentru fetele noastre (0-2)

►Melinda Geiger se infiltrează foarte bine şi marchează primul gol al naţionalei noastre. (0-1)

►A început partida! România a avut prima minge a meciului

►Cele două echipe au ieşit la încălzire. Martin Ambros dă ultimele indicaţii înainte de startul meciului

Tricolorele au debutat cu dreptul în Grupa D de la CE 2018 şi au învins Cehia, scor 31-28. De cealaltă parte, Germania a început şi ea excelent şi a învins Norvegia, scor 33-32.

Elevele lui Martin Ambros conduc grupa D după primele partide, graţie golaverajului, iar o victorie în meciul cu Germania ar fi sinonimă cu calificarea în Grupa principală 2, singura necunoscută fiind poziţia finală din grupă, ce ar fi stabilită în urma partidei cu Norvegia, ultima din Grupa D.

La Campionatul European din Franţa, în grupele principale se califică primele trei clasate din fiecare grupă.

"Am jucat bine, am jucat deştept pe final, am câştigat, asta e important. Sincer, cred că în acest moment nu este o principală favorită la trofeu. Toate meciurile sunt grele, apropiate. Ne pregătim cât mai bine, gândurile sunt la următorul meci, cu Germania, va fi un meci foarte greu. Trebuie să jucăm ca o echipă", declara Cristina Neagu după partida cu Cehia, de pe 1 decembrie.

Obiectivul echipei României la CE2018 este clasarea pe unul din locurile 1-6.

Competiţia se desfăşoară în patru oraşe – Nantes, Nancy, Montbéliard şi Brest, cu fazele superioare programate la Nantes şi Nancy, respectiv cu finala la Paris AccorHotels Arena, în 16 decembrie. În total, 47 de meciuri.

România mai este reprezentată la CE2018 şi de cuplul de arbitre Cristina Năstase şi Simona Raluca Stancu.

Echipa României are în palmares o singură medalie continentală, bronz, în 2010, iar la ultima ediţie, în 2016, s-a clasat pe locul 5.

Confruntarea România - Germania se va disputa la Brest şi va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe www.telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: romaniagermaniacristina neagucampionatul europeance frantace handbal feminin