CM 2018, ziua 9 | Nigeria, victorie mare cu Islanda! Brazilia, joga bonito doar pe final! Elveţia o face KO în prelungiri pe Serbiagalerie foto

Cupa Mondială

S-a terminat şi ziua a noua de la Campionatul Mondial din Rusia. Brazilia a avut de aşteptat 91 de minute pentru a da drumul la Joga Bonito cu Costa Rica, Nigeria a câştigat în faţa Islandei, iar Elveţia a dat lovitura de graţie în meciul cu Serbia în prelungiri.

• Brazilia a trecut cu 2-0 de Costa Rica, în prima confruntare a zilei cu numărul nouă de la CM 2018. Cele două goluri ale partidei au fost marcate de Coutinho şi Neymar, în minutele de prelungire.

• Nigeria a câştigat cu 2-0 meciul cu Islanda şi a urcat pe poziţia a doua în Grupa D. În ultima etapă, nigerienii vor juca împotriva Argentinei, meci direct pentru calificarea în optimi.

• Elveţia a reuşit să întoarcă meciul cu Serbia! Deşi au fost conduşi cu 1-0 încă din minutul 5, fotbaliştii pregătiţi de Petkovic au izbut să câştige cele trei puncte puse în joc şi rămâne în cărţi epntru calificarea în optimi.

BLOG | Serbia - Elveţia 1-2 (Mitrovic 5 / Xhaka 52, Shaqiri 90)

ECHIPELE DE START:

SERBIA: 1.Stojkovic - 3.Tosic, 4.Milivojevic, 6.Ivanovic, 9.Mitrovic, 10.Tadic, 11.Kolarov, 15.Milenkovic, 17.Kostic, 20.Sergej, 21.Matic

ELVEŢIA: 1.Sommer, 2.Lichtsteiner, 5.Akanji, 9.Sefrrovic, 10.Xhaka, 11.Behrami, 13.Rodriguez, 14.Zuber, 15.Dzemaili, 22.Schar, 23.Shaqiri

FINAL

Min. 90+6 - Arbitrul pune capăt celor 90 de minute!

Min. 90 - GOOOL Elveţia! Shaqiri face o cursă de 50 de metri şi scutură plasa porţii sârbilor.

Min. 83 - Breel Embolo (Elveţia) ratează o ocazie importantă! Şutul puternic al atacantului elveţian este prins în doi timpi de portarul Stojkovic.

Min. 58 - Elveţia s-a dezlănţuit! Shaqiri pătrunde pe flancul drept şi  trimite mingea în bară.

Min. 52 - GOOOL Elveţia! Xhaka prinde un şut năprasnic de la 20 de metri şi-l lasă pe Stojkovic fără replică.

Min 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45+2 - Arbitrul pune capăt primei reprize.

Min. 45+1 - Ocazie importantă pentru Serbia! Tadic expediază o ”rachetă” care trece la câţiva centimetri de poarta lui Sommer.

Min. 31 - Ocazie pentru Elveţia! Zuber îl găseşte excelent pe Dzemaili în interiorul careului de 16 metri, dar acesta nu a reuşit să-l învingă pe Stojkovic din şase metri.

Min. 16 - Ocazie pentru Serbia! Şutul puternic al lui Sergej trece pe lângă poarta lui Sommer. Serbia este echipa mai periculoasă.

Min. 5 - GOOOL Serbia! Mitrovic a marcat cu capul, după o pasă excelent a lui Tadic.

Min. 1 - A început partida! Elveţia a avut lovitura de start.

Elveţienii au ieşit la încălzire

Fanii, pregătiţi de meci

LIVE BLOG | NIGERIA - ISLANDA 2-0 (Musa 49, 75)

NIGERIA: Uzoho - Omeruo, Ekong, Balogun - Obi Mikel - Moses, Etebo, Ndidi, Idowu - Musa, Iheanacho

ISLANDA: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, Magnusson - Gislason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason - Bodvarsson, Finnbogason

Min. 90+6: Final. Nigeria câştigă cu 2-0.

Min. 90: Şase minute suplimentare.

Min. 83: PENALTY RATAT! Sigurdsson trimite peste poartă!

Min. 82: PENALTY pentru Islanda! VAR-ul îşi face treaba, iar islandezii vor beneficia de o lovitură de pedeapsă.

Min. 75: GOOOL NIGERIA! Musa reuşeşte să marcheze, după ce se distrează cu apărarea islandezilor.

Min. 74: Ratare uriaşă pentru Nigeria! Musa a fost la un pas de ”dublă”. Mingea s-a dus direct în transversală

Min. 49: GOOOL NIGERIA! Musa deschide scorul.

Min. 45: Pauză.

Min. 30: Nigeria şi Islanda nu reuşesc să găsească drumul spre poarta adversă. Meci închis până acum.

Min. 15: Un prim sfert de oră fără ocazii importante.

Min. 1: A început meciul.

BLOG | Brazilia - Costa Rica 2-0 (Coutinho 90+1, Neymar 90+7)

FINAL

Min. 90+7 - GOOOL Brazilia! Costa îl găseşte foarte bine pe Neymar în faţa porţii, iar starul brazilian nu ratează.

Min. 90+1 - GOOOL Brazilia! Coutinho deschide scorul după o fază de toată frumuseţea.

Min. 80 - Penalty ANULAT cu VAR! Neymar a simulat.

Min. 59 - Ocazie mare şi pentru Neymar!

Min. 50 - Şanse imense de gol pentru brazilieni. Gabi Jesus trimite mingea cu capul în bară, iar apoi şutul lui Coutinho e deviat în corner

Min. 48 - Ocazie uriaşă de gol pentru Brazilia!

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45+2 - Finalul primei reprize

Min. 41 - Marcelo expediază primul şut pe spaţiul porţii din acest meci

Min. 33 - Nu s-a şutut pe poartă până în acest minut

Min. 27 - Şansă bună de gol pentru Brazilia. Neymar e blocat excelent de Keylor Navas

Min. 26 - Gabi Jesus înscrie, dar golul său este anulat corect pentru o poziţie de ofsaid

Min. 13 - Prima mare ocazie de gol le aparţine costaricanilor! Borges şutează tare, dar mingea trece pe lângă poartă

Min. 5 - Costaricanii încep curajos partida, însă brazilienii preiau treptat controlul jocului

Min. 1 - A început meciul

UPDATE 14:10 | Echipele de start la primul meci al zilei

• Brazilia: Alisson; Fagner, Silva, Miranda, Marcelo; Casemiro, Paulinho, Coutinho; Willian, Jesus, Neymar.
  • Costa Rica: Navas; Acosta, Gonzalez, Duarte; Gamboa, Borges, Guzman, Oviedo; Ruiz, Venegas; Urena.

UPDATE 12:00 | Tite este nevoit să-l utilizeze în meciul de astăzi pe Fagner în banda dreaptă a apărării, după ce Dani Alves s-a accidentat înainte de Mondial, iar Danilo a devenit indisponibil la rândul său de câteva zile.

După ce Argentina a pierdut ieri duelul cu Croaţia, scor 0-3, Islanda are o şansă importantă de a se califica în premieră în „optimile” unui Campionat Mondial. Dacă vor câştiga azi, islandezii fac patru puncte şi au nevoie de o remiză în ultima etapă pentru a fi siguri de calificare. Croaţia e calificată deja în optimile de finală.

15:00 BRAZILIA - COSTA RICA

• Brazilia (4-3-3): Alisson – Danilo, Thiago Silva, Miranda, Marcelo – Coutinho, Fernandinho, Paulinho – Willian, Gabriel Jesus, Neymar.
  • Costa Rica (3-4-3): Navas – Acosta, Gonzalez, Duarte – Gamboa, Borges, Guzman, Calvo – Ruiz, Urena, Campbell.

18:00 NIGERIA - ISLANDA

• Nigeria (4-3-3): Uzoho – Shehu, Troost-Ekong, Balogun, Idowu – Onazi, Ndidi, Obi Mikel – Moses, Iheanacho, Iwobi.
  • Islanda (4-4-1-1): Halldorsson – Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, Magnusson – Gudmundsson, Gunnarsson, Hallfredsson, Bjarnason – G. Sigurdsson – Finnbogason.

21:00 SERBIA - ELVEŢIA

• Serbia (4-2-3-1): Stojkovic – Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov – Matic, Milivojevic – Tadic, Milinkovic-Savic, Ljajic – Mitrovic.
  • Elveţia (4-2-3-1): Sommer – Lichsteiner, Schar, Akanji, Rodriguez – Xhaka, Behrami – Shaqiri, Dzemaili, Zuber – Seferovic.