Copil, THE MAN! Calificare superbă în finala de la Basel! Românul, la cea mai mare preformanţă a carierei. Copil - Zverev 6-3, 6-7, 6-4

Marius Copil s-a calificat în finala turneului ATP 500 de la Basel, după ce l-a învins în trei seturi pe Alexander Zverev (5 ATP), scor 6-3, 6-7, 6-4. Finala va fi transmisă în direct, duminică, de la 16:00, în direct la Telekom Sport 4.

Marius Copil s-a impus la capătul unui meci de mare luptă, care a durat două ore şi 33 de minute. În setul decisiv s-a mers cap la cap până la 4-4, după care românul clasat pe locul 93 ATP şi-a fructificat serviciul, iar apoi a profitat de prima minge de meci oferită de Zverev.

Pentru tenismenul român este a doua finală ATP din carieră, după cea de la Sofia, tot din acest an, însă la un turneu de 250 de puncte.

Copil, venit din calificări, l-a învins în semifinale pe germanul Alexander Zverev (5 ATP), scor 6-3, 6-7 (6), 6-4, după două ore şi 32 de minute.

În finală, Marius Copil va evolua împotriva lui Roger Federer, principalul favorit.Partida dintre Copil şi Federer va putea fi urmărită duminică, de la 16:00, în direct la Telekom Sport 4. Cele mai importante momente se pot vedea, în timp real, şi pe telekomsport.ro.

Premiul pentru participarea în semifinale este de 209.715 de euro şi 300 de puncte. Copil va primi şi 20 de puncte pentru că a trecut de calificări.

Marius Copil - Alexander Zverev 6-3, 6-7, 6-4

6-4 GAME, SET, MECI Copil şi calificare în marea finală!

5-4 GAME Copil, după un joc extrem de echilibrat. Românul e la un singur pas de marea finală

4-4 Zverev îşi face şi el serviciul şi se merge cap la cap în setul decisiv

4-3 Copil îşi câştigă serviciul şi reuşeşte unul din cele mai frumoase puncte ale partidei

3-3 Germanul îşi face serviciul, deşi Marius începuse excelent. Românul a avut 30-0, dar a pierdut până la urmă game-ul

3-2 pentru Marius Copil

2-2 Zverev câştigă pe propriul serviciu

2-1 pentru Copil! Românul a reuşit 4 aşi de la 0-30. Îi funcţionează în continuare serviciul foarte bine lui Marius

1-1 Zverev îşi face serviciul

1-0 pentru Marius Copil. Debut cu dreptul în setul decisiv

A început setul 3, setul decisiv

6-7 Marius Copil pierde tie-break-ul si automat şi setul 2. Momentul psihologic s-a produs după schimbarea terenurilor, când Copil avea 4-2 şi a pierdut trei mingi consecutive.

6-6 Copil a salvat o minge de set. Scorul este 7-6 pentru Zverev

6-6 Avem tie-break. Se schimbă terenurile cu avantaj pentru Marius Copil: 4-2

4-5 Marius Copil serveşte pentru a rămâne în set

4-4 Game solid făcut de Marius Copil

3-3 Zverev câştigă game-ul cinci la zero, dar Copil îi dă o replică pe măsură, câştigă game-ul următor la 15

2-2 Marius Copil câştigă game-ul patru după mai bine de zece minute

1-1 Copil continuă jocul bun în setul secund şi îşi face serviciul

0-1 Start în setul doi. Zverev îşi face serviciul

6-3 Mereu în atac, Marius Copil a găsit tactica potrivită pentru meciul cu Zverev şi a câştigat primul set

5-3 Game alb pentru Zverev

5-2 Un game mai lung. Copil se impune pe propriul serviciu

4-2 Copil valorifică cea de-a doua minge de break şi se distanţează pe tabelă

3-2 Zverev a înţeles că nu va avea meci uşor cu Marius Copil şi a pus presiune tot mai mare pe jucătorul român, dar acesta izbuteşte să revină şi să câştige

2-2 Zverev forţează fiecare minge. În acest game nu am avut parte de niciun schimb de mingi între cei doi tenismeni

2-1 Replică solidă dată de Marius Copil. Românul acâştigat la 15 game-ul trei

1-1 Zverev se impune la zero în game-ul doi şi restabileşte egalitatea

1-0 Marius Copil etalează un joc plin de încredere şi îşi face uşor serviciul

În penultimul act, Copil îl va întâlni pe germanul Alexander Zverev (5 ATP), într-o partidă transmisă în direct de Telekom Sport 3, de la 15:30.

Şi a doua semifinală de la Basel - Federer - Medvedev - se vede pe Telekom Sport 3, imediat după partida Copil - Zverev.

Pentru tenismenul român este a doua semifinală ATP din carieră, după cea de la Sofia, tot din acest an, însă la un turneu de 250 de puncte.

Copil, venit din calificări, l-a învins în sferturile de finală pe americanul Taylor Fritz, numărul 57 mondial şi beneficiar al unui wild card, scor 7-6 (6), 7-5. Meciul a durat o oră şi 52 de minute.

Datorită parcursului de la Basel, Marius Copil se va apropia de top 70 ATP. Cea mai bună clasare din cariera sportivului este locul 73, pe care Copil l-a ocupat în februarie.

Tot astăzi, pe Telekom Sport 4, vei putea urmări semifinalele turneului de la Viena: