Cum a explicat Toni Petrea schimbarea lui Buziuc: ”A trebuit să găsim soluţii” Cât de gravă e accidentarea lui Tănase şi ce a spus despre revenirea lui Coman

FCSB a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa UTA Arad, într-un meci din etapa a XII-a a Ligii I. Au marcat Man '76 (penalti acordat pentru un fault la Octavian Popescu), Coman '90 şi Olaru '90+2. În minutul 58 de la oaspeţi a fost eliminat Neluţ Roşu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

”Important e că am câştigat acest meci, ştiam că va fi un meci dificil cu un adversar care se apără destul de bine şi s-a văzut în prima repriză, când am întâmpinat ceva probleme în a găsi drumul către poarta adversă. Deşi am avut multe ocazii, nu am marcat, repriza a doua mult mai bine. Ne-am creat şi mai multe ocazii de a înscrie şi am reuşit să o facem, iar victoria nu poate fi pusă la îndoială. Lipsesc jucătorii accidentaţi, a intrat destul de bine Florin (n.r Coman) şi a marcat, cu Tase şi cu Denis am vorbit înainte de meci, le-am zis dacă simt ceva, cea mai mică problemă să ne anunţe şi să iasă şi n-are rost să facă vreo recidivă şi să stea mai mult” a mărturisit antrenorul FCSB-ului după meci.

Alexandru Buziuc a fost introdus pe teren în minutul 32 al partidei dintre FCSB şi UTA Arad, duminică, din etapa a 12-a, după ce Florin Tănase a acuzat probleme medicale. Nu a rezistat prea mult pe teren, deoarece Anton Petrea l-a scos în minutul 68, în locul său intrând Florinel Coman: ”A trebuit să găsim soluţii, trebuia să-i dăm minute şi lui Florinel, venind după o perioadă de pauză. Mă bucur că a marcat, mai are multe de pus la punct, cel puţin din punct de vedere fizic. Uşor, uşor sper să-şi revină la forma care era şi să devină dinb ce în ce mai bun” a spus Toni Petrea, la finalul meciului.

Petrea l-a scos din teren pe Florin Tănase încă din prima repriză, după ce acesta acuzat probleme musculare: ”A simţit ceva în prima repriză şi am stabilit că e bine să nu mai riscăm absolut nimic. Jucăm duminica viitoare, am convingerea că până atunci va fi pe teren” a mărturisit tehnicianul liderului. Etapa viitoare, FCSB are derby cu CFR Cluj, formaţie care l-a înlocuit pe Dan Petrescu din funcţia de antrenor principal: ”Toată lumea era obişnuită cu Petrescu pe bancă, asta e viaţa antrenorilor, nu poţi să stai o veşnicie la o echipă, te mai duci în altă parte. Mă bucur că am reuşit să ajungem pe primul loc, să fim cu ceva avans de puncte, dar nu e suficient, e campionatul destul de lung, sunt multe meciuri de disputat şi încă o dată, o luăm pas cu pas la fiecare meci” a mai declarat Toni Petrea după victoria cu UTA

Afla mai multe despre: toni petrea