Dan Petrescu, succes la primul meci în Liga Campionilor Asiei, cu Jeonbuk

Dan Petrescu, fostul antrenor al celor de la CFR Cluj, echipă cu care a dominat a doua jumătate a ultimului deceniu în Superliga, a obţinut prima victorie în Liga Campionilor Asiei, alături de noua sa echipă, Jeonbuk.

Dan Petrescu, rezultat pozitiv la debutul în Liga Campionilor Asiei

"Bursucul" a obţinut prima sa victorie în ultimele şase meciuri, în meciul de acasă, din Liga Campionilor Asiei, împotriva formaţiei din Hong Kong, Kitchee.

Jeonbuk a marcat la începutul meciului, prin golul fundaşului Hong Jeong-Ho, dar a fost egalată la 10 minute după startul reprizei secunde.

Jeonbuk a avut forţa să revină în avantaj, prin reuşita lui Han Kyo-Won, iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-1.

Jeonbuk se află în acest moment pe locul şase în campionatul Coreei de Sud, ultimul loc de play-off, cu 43 de puncte acumulate în 30 de etape.

Din grupa F a Ligii Campionilor Asiei mai fac parte Lion City (Singapore) şi Bangkok United (Thailanda).

Afla mai multe despre: dan petrescujeonbuk