”De departe cel mai bun din teren”. Chiricheş, MVP-ul partidei dintre AC Milan şi Cremonese. Presa din Italia i-a acordat cea mai mare notă fundaşului român

Serie A

Cremonese a obţinut un rezultat de egalitate nesperat pe San Siro, scor 1-1 contra lui AC Milan.

Gruparea din Cremona a deschis scorul în minutul 77 prin nigerianul David Okereke, care i-a ridiculizat pe Thiam şi Kalulu, înainte de a-l executa pe Mike Maignan. Rossonerii au atacat în valuri buturile apărate de Carnesecchi, iar Junior Messias a restabilit egalitatea, după o fază încâlcită petrecută în careul echipei oaspete.

Cremonese a obţinut un singur punct, dar şansele de a se salva de la retrogradare sunt încă în viaţă după ce, contracandidatele Hellas Verona şi Spezia au suferit înfrângeri în această etapă. Echipa la care activează Vlad Chiricheş se află pe locul 19 cu 21 de puncte, la şase lungimi distanţă de Spezia, echipă pe care o va întâlni în etapa viitoare pe teren propriu,

Chiricheş, desemnat ”MVP-ul meciului” de către presa din Italia

Vlad Chiricheş a revenit pe teren, după accidentarea suferită la începutul lunii martie, într-un meci pierdut contra lui Sassuolo. Fostul jucător al lui Napoli a fost titular, s-a descurcat excelent şi a fost remarcat de jurnaliştii italieni. Chiricheş a fost înlocuit în minutul 73 al partidei.

”De departe cel mai bun de pe teren. A fost zidul din faţa porţii. A jucat aproape 75 de minute şi a fost concentrat la maxim pe tot parcursul meciului”, a notat Tuttomercatoweb. Cotidianul i-a acordat lui Chiricheş nota 7, cea mai mare primită de un jucător, la egalitate cu portarul Carnesecchi şi cu Okereke, autorul primului gol.

În vârstă de 33 de ani, Chiricheş este cotat de Transfermarkt la 1.300.00 de euro. În acest sezon, românul a bifat 13 meciuri în acest sezon pentru Cremonese în toate competiţiile.

Afla mai multe despre: milancremonesechiricheş