Debut cu victorie pentru naţionala masculină de handbal la turneul amical din Polonia. Azi se joacă finala

Handbal

România a învins Cehia în primul dintre cele două meciuri pe care le are de jucat în turneul din Polonia.

România a câştigat la un gol meciul împotriv Cehiei, scor 27-26 şi s-a calificat în finala turneului amical din Polonia. Finala se joacă sâmbătă şi va fi chiar împotriva ţării gazdă, care a câştigat la lovituri de departajare în faţa Japoniei.

România a condus la un gol şi la pauză, a fost egalată şi depăşită cu şase minute înainte de final, pentru ca la capătul celor 60 de minute, tabela să consemne prima victorie pentru Manuel Montoya pe banca României.

Meciul cu Polonia se va juca sâmbătă, de la ora 18:00 şi va fiultimul din acest an pentru România. Tricolorii vor relua meciurile oficiale în luna aprilie, în preliminariile pentru Campionatul European din 2020, atunci când vor juca dubla cu Lituania, urmând ca în luna iunie să se dispute partidele retur cu Portugalia şi cu Franţa. În primele două meciuri cu lusitanii şi cu francezii, România a pierdut.