Dennis Man, cea mai mare notă din echipă după ce a marcat pentru Parma! Laudele italienilor: "A fost cel mai bun din atac". Ce au spus despre Mihăilă

Serie A

Dennis Man a fost omul zilei pentru Parma, care a smuls un egal pe final la Benevento, în Serie A, scor 2-2, datorită fostului fotbalist de la FCSB. Românul a primit cea mai mare notă din echipă şi laude din partea presei locale.

VIDEO | Dennis Man a primit cea mai mare notă de la Parma după ce a marcat

Românilor Parmei le merge bine din punct de vedere individual. Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre echipa lui D'Aversa, care se zbate în zona retrogradării. Parma a rămas pe locul 19, cu 20 de puncte, penultimul din Serie A. Torino e ultima echipă care se salvează, iar aceasta e la trei puncte în faţa Parmei, dar are şi două meciuri mai puţine.

După ce Valentin Mihăilă, care a jucat doar 15 minute cu Benevento, a fost lăudat în ultimele etape din Serie A, acum a venit şi rândul lui Dennis Man, cel care a marcat în minutul 88, printr-un şut puternic din interiorul careului.

Totuşi, jurnaliştii italieni l-au lăudat pentru întreaga prestaţie şi l-au notat cu 6.5, cea mai mare notă din echipă.

"A fost cel mai bun din atacul Parmei, în ciuda unei prestaţii cenuşii în prima repriză, atunci când a avut o ocazie printr-o lovitură de cap.

În a doua repriză a început mai bine, a încercat să şuteze din afara careului şi, mai presus de toate, a încercat să-i trezească pe ai săi colegi prin acţiuni individuale. A căutat şi a găsit primul său gol la Parma cu un şut frumos cu piciorul stâng, care a salvat-o pe Parma de înfrângere. În prelungiri, putea deveni eroul zilei cu o lovitură de cap care a trecut peste", a scris publicaţia locală Parma Live

Valentin Mihăilă a fost rezervă şi a intrat abia în minutul 77, dar nu a avut faze notabile. Fostul fotbalist al Universităţii Craiova nu a fost notat, iar sursa citată a susţinut că "a intrat prea târziu". În schimb, Gervinho, care l-a ţinut pe bancă pe Mihăilă, a primit cea mai mică notă din echipa Parmei, 4.5, iar jurnaliştii italieni i-au evidenţiat prestaţia slabă din meci.

• 10 meciuri, 1 gol şi 1 o pasă decisivă sunt cifrele lui Dennis Man la Parma, în acest sezon.

VIDEO Benevento - Parma 2-2. Dennis Man a adus un punct Parmei, printr-un gol superb marcat în minutul 88

Afla mai multe despre: dennis mandennis man parma goldennis man goldennis man serie adennis man italiadennis man presa italia