Dinamo şi FCSB, eliminate din Cupa României! Oţelul şi FCU Craiova 1948 s-au calificat în sferturi! Dramatism total pe „Arcul de Triumf”

Joi, 7 decembrie, au fost programate cinci partide din Cupa României, ediţia 2023/2024.

• Corvinul Hunedoara şi Hermannstadt s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României, în urma rezultatelor înregistrate, joi, în grupa A a competiţiei.
  • Corvinul a încheiat grupa pe primul loc, cu 9 puncte, iar Hermannstadt s-a clasat pe 2, cu 7 puuncte. Locul trei a fost ocupatt de Petrolul, tot cu 7 puncte, dar cu un golaveraj mai slab.
  • FCSB şi Dinamo au fost eliminate din Cupa României, în timp ce FCU Craiova şi Oţelul merg mai departe în sferturile de finală

LIVE TEXT Dinamo Bucureşti - Oţelul Galaţi 3-3

Final: Dinamo - Oţelul 3-3!

Min 89: Cisse este eliminat pentru o intrare nesăbuită la Ahmed Bani!

Min 84: GOOOOOOOOOL Dinamo! Gregorio egalează pentru gazde, care speră acum la calificarea în sferturi!

Min 65: GOOOOOOOL Dinamo! Amzăr reduce din diferenţă cu un şut superb din unghi.

Min 57: GOOOOL Oţelul! Cisse îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor.

Min 53: GOOOOOOL Oţelul! Bena înscrie un autogol rar, iar moldovenii preiau conducerea.

Pauză: Dinamo - Oţelul 1-1

Min 25: GOOOOOOOL Oţelul! Teles restabileşte egalitatea cu un şut din interiorul careului.

Min 22: GOOOOOOOL Dinamo! Bena deschide scorul cu o frumoasă lovitură de cap.

Min 15: Oţelul controlează meciul până acum, dar portarul Golubovic a salvat-o pe Dinamo în mai multe rânduri.

Min 1: A început meciul!

Echipele de start

• Dinamo: Golubovic - L. Alves, Bena, Patriche - C. Costin, D. Iglesias, Ilic, Amzăr - Ghezali, Gregorio, Politic
  • Rezerve: Began, G. Moura, I. Roşu, Ţîră, Abdallah, Borduşanu, Bani, Giafer, R. Grigore
  • Oţelul: Dur-Bozoancă - Zhelev, Yabre, Cisse, Silva - A. Lopez, Cisotti, Teles - Maciel, Fatai, Tănasă
  • Rezerve: R. Stoian, G. Cîrjan, I. Neagu, Dimitrov, Al. Pop, A. Rus, Ghiocel, Jardan, Zivulic

Dinamo are nevoie de un concurs de împrejurări pentru a se califica în ”sferturi”: victorie cu Oţelul, plus evitarea unui egal în partida FCU - FCSB, care ar putea duce la un clasament final în 3, delimitate prin golaveraj.

Stadion: Arcul de Triumf (Bucureşti).
Arbitru central: George Cătălin Găman (Craiova). Arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare) şi Mircea Orbuleţ (Bucureşti). Arbitru VAR: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti). Arbitru AVAR: Iulian Dima (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti). Observator de arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare). Delegat de joc: Felix Grigore (Bucureşti).

LIVE TEXT U Craiova 1948 - FCSB 2-0

Final: U Craiova 1948 - FCSB 2-0!

Min 70: FCSB încearcă să revină în meci, dar fără succes

Pauză: U Craiova 1948- FCSB 2-0

Min 44: GOOOOOOOL FCU Craiova! Van Durmen majorează diferenţa cu un şut frumos din careu.

Min 40: GOOOOOOL FCU Craiova! Bauza deschide scorul pentru olteni.

Min 5: Gurău respinge foarte bine o centrare executatî în forţă de Ovidiu Popescu.

Min 1: A început meciul!

• Echipe de start:
  • FCU Craiova 1948: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - Van Durmen, Achim - Baeten, Bauza, Blidar - Chiţu
  • FCSB: Vlad - Creţu, Dawa, Haruţ, Ganea - Lixandru, Ov Popescu, Djokovic - Radaslavescu, Băluţă, Rotariu

FCU şi FCSB sunt umăr la umăr în Grupa C, alături de Oţelul, iar cine câştigă acest duel merge mai departe în ”sferturi”.

Stadion: Stadion de Fotbal pentru municipiul Craiova (Craiova – Dolj).
Arbitru central: Ovidiu Haţegan (Arad). Arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti) şi Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava). Arbitru VAR: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi). Arbitru AVAR: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti). Arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad). Observator de arbitri: Marian Salomir (Cluj-Napoca). Delegat de joc: Roxana Berceanu (Bucureşti).

LIVE TEXT | Chindia Târgovişte - FC Hermannstadt, 0-1 ('90, Bărbuţ)

Min 90: Fluier final!

Min 90+: Cristi Bărbuţ cu un şut din 10 metri, după un dribbling fin printre fundaşii Chindiei, Al Hassan greşeşte pasa dar mingea ajunge oricum la Bărbuţ!

Min 46: A început repriza secundă!

Min 45: Pauză!

Hermannstadt e mare favorită la victorie, dar nici măcar 3 puncte nu o califică în ”sferturi”, dacă Petrolul şi Corvinul îşi câştigă partidele, cu Sepsi, respectiv Progresul Pecica.

Stadion: ”Eugen Popescu” (Târgovişte – Dâmboviţa).
Arbitru central: Bogdan Dumitrache (Bucureşti). Arbitri asistenţi: Mihăiţă Necula şi Ionuţ Marius Bobe (ambii din Bucureşti). Arbitru de rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov). Observator de arbitri: Florin Hîncu (Braşov). Delegat de joc: Alexandru Muşoiu (Bucureşti).

LIVE TEXT Petrolul Ploieşti - Sepsi Sfântu Gheorghe, 2-2 ('24 Musi, '45 Ciobotariu, '48, Gheorghe, '63 Huja)

Min 63: Marian Huja restabileşte egalitatea, Petrolul este aproape de sferturile competiţiei.

Min 48: Ion Gheorghe înscrie din afara careului cu o execuţie minunată, după o fază periculoasă în careul gazdelor, din corner.

Min 45: Pauză la Ploieşti!

Min 45: Denis Ciobotariu restabilieşte egalitatea pe tabelă în ultimele minute ale primei reprize.

Min 24: Alexandru Musi marchează pentru gazde de la marginea careului, din pasa lui Billel Omrani, Petrolul trece pe primul loc al grupei A.

Petrolul are mare nevoie de victorie pentru a se califica sigur în ”sferturi”, în timp ce Sepsi nu mai are şanse de accedere în faza superioară.

Stadion: ”Ilie Oană” (Ploieşti – Prahova).
Arbitru central: Claudiu Marcu (Constanţa). Arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila) şi Alexandru Filip (Constanţa). Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari). Arbitru AVAR: Mihaela Ţepuşă (Buzău). Arbitru de rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova). Observator de arbitri: Corneliu Fecioru (Bucureşti). Delegat de joc: Aurel Ionescu (Bucureşti).

LIVE TEXT Progresul Pecica - Corvinul Hunedoara, 0-6 ('9 Coman, '30, '36, '48 Lupu, '54, '92 Bradu)

Min 54: Antonio Bradu duce scorul la 5-0.

Min 48: Marius Lupu îşi trece în cont un hat-trick, în debutul actului secund!

Min 36: Marius Lupu reuşeşte dubla, iar Corvinul este extrem de aproape de sferturile Cupei.

Min 30: Marius Lupu dublează avantajul oaspeţilor pe tabelă.

Min 9: Marius Coman deschide scorul pentru oaspeţi, Corvinul îşi asigură calificarea în sferturi la acest scor.

Corvinul Hunedoara este mare favorită în meciul cu Pecica, iar trei puncte i-ar aduce calificarea în ”sferturi”.

Stadion: ”Iuliu Bodola” (Oradea – Bihor).
Arbitru central: Mircea Salomir (Cluj-Napoca). Arbitri asistenţi: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) şi Claudiu Şchiopeţ (Braşov). Arbitru de rezervă: Claudiu Gaitin (Timişoara). Observator de arbitri: Dan Jiga (Bistriţa). Delegat de joc: Dorin Micşa (Timişoara).

Afla mai multe despre: fotbalcupa romanieifcu - fcsb