Emanuel Gyenes, locul 31 în etapa a şaptea a Raliului Dakar. Mesajul românului după moartea lui Goncalves

Auto

Românul Emanuel Gyenes a ocupat locul 31 la clasa moto, duminică, în etapa a şaptea a Raliului Dakar, competiţie care se desfăşoară în Arabia Saudită. La “Original by Motul’, categorie care îi include pe competitorii care concurează fără asistenţă, Gyenes s-a clasat pe locul doi.

Etapa, desfăşurată între Riad şi Wadi ad-Dawasir, a fost câştigată de argentinianul Kevin Benavides.

Cursa a fost marcată de decesul portughezului Paulo Goncalves, după o căzătură la kilometrul 276.

“Este o zi foarte tristă! Gândurile mele sunt alături de familia şi prietenii lui Paulo Goncalves”, este mesajul de pe pagina de Facebook a lui Emanuel Gyenes.

La general la clasa moto, Emanuel Gyenes ocupă locul 33. La “Original by Motul”, românul este lider.

Următoarea etapă, a opta, va avea loc luni, la Wadi ad-Dawasir.

Afla mai multe despre: emanuel gyenesdakarraliul dakar