Empoli, primul gol şi prima victorie stagională. Echipa lui Răzvan Marin a părăsit ultimul loc din Serie A. Rezultatele zilei | VIDEO

Serie A

Răzvan Marin (27 de ani) a prins şi el din teren prima victorie a sezonului pentru Empoli, echipă care avea şi zero goluri marcate până la meciul cu Salernitana.

Prima victorie pentru Empoli şi Răzvan Marin în Serie A, în acest sezon

Empoli a învins-o pe Salernitana, pe teren propriu, scor 1-0, într-un meci din etapa a 6-a din Serie A.

Este prima victorie a sezonului pentru Empoli, care a marcat şi primul gol în campionat.

Antrenorul gazdelor, Aurelio Andreazzoli, a fost nevoit să utilizeze două din cele trei sloturi de înlocuire a jucătorilor până în minutul 17. De pe teren au ieşit accidentaţi Pezzella (13) şi Bereszynski (17).

În minutul 21, Salernitana a avut un gol anulat, pentru ofsaid, iar Empoli a deschis scorul în minutul 34, prin Tommaso Baldanzi – primul gol al echipei în actualul sezon.

Gazdele au avut şi ele un gol anulat, în minutul 58, la Shpendi, pentru ofsaid, dar au câştigat partida, cu 1-0 şi au urcat pe locul 19 în clasamentul din Serie A, cu 3 puncte.

Mijlocaşul român Răzvan Marin nu a jucat un rol deosebit de important pentru Empoli. A început meciul ca rezervă şi a intrat în minutul 74, în locul lui Jacopo Fazzini.

În urma acestui rezultat, Salernitana e pe 18, cu 3 puncte, dar cu golaveraj mai bun decât Empoli, locul 19.

Rezultate din meciurile disputate miercuri în etapa a 6-a din Serie A:

• Cagliari – AC Milan 1-3 (Luvumbo 29 / Okafor 40, Tomori 45, Loftus-Cheek 60)
  • Empoli – Salernitana 1-0 (Baldanzi 34)
  • Verona – Atalanta 0-1 (Koopmeiners 13)
  • Inter Milano – Sassuolo 1-2 (Dumfries 45+1 / Bajrami 54, Berardi 63)
  • Lazio – Torino 2-0 (Vecino 56, Zaccagni 75)
  • Napoli – Udinese 4-1 (Zielinski 19 penalty, Osimhen 39, Kvaratskhelia 74, Simeone 81 / Samardzic 8)

Afla mai multe despre: empolirazvan marinserie astranieri