Eşec pentru Răzvan Lucescu şi PAOK în Conference League. Liverpool defilează în Europa League. OM, victorie clară pe Velodrome

PAOK Salonic, condusă de antrenorul român Răzvan Lucescu, a pierdut joi seara, în deplasare, scor 0-2, meciul cu echipa croată Dinamo Zagreb, în prima manşă a optimilor din Conference League.

Câştigătoare neînvinsă a grupei G din Conference League, PAOK a cedat joi seara la Zagreb. Bruno Petkovic a deschis scorul în minutul 37 pentru gazde şi tot el l-a majorat în minutul 71, atunci când golul său a avut nevoie de validarea VAR. S-a încheiat 2-0 pentru Dinamo şi returul se va disputa la Salonic, joi, 14 martie.

Într-un alt meci din optimi, AC Fiorentina s-a impus cu 4-3 la Budapesta, în faţa formaţiei israeliene Maccabi Haifa. Italienii au fost conduşi cu 2-1 şi 3-2, iar Maccabi a avut un jucător eliminat în minutul 80, pe Cafumana. Golul victoriei italiene a fost înscris în minutul al cincilea al prelungirilor.

Rezultate înregistrate joi seara, în prima manşă a optimilor de finală din Conference League:

• Maccabi Haifa – AC Fiorentina 3-4 (Seck 12, Kinda 29, Khalaili 67 / Nzola 2, Beltran 58, Mandragora 73, Barak 90+5)
  • Dinamo Zagreb – PAOK Salonic 2-0 (Petkovic 37, 71)
  • Union St Gilloise – Fenerbahce Istanbul 0-3 (Batshuayi 20, Oosterwolde 84, Tadic 90+4 penalti)
  • Servette Geneva – Viktoria Plzen 0-0
  • Olympiacos Pireu – Maccabi Tel Aviv 1-4 (El Kaabi 13 / Zahavi 4, 30, Shahar 9, Do. Peretz 74);
  • Sturm Graz – Lille 0-3 (J. David 28, 51, Zhegrova 71);
  • Molde – FC Bruges 2-1 (Stenevik 43, Gulbrandsen 90+2 / De Cuyper 85 penalti);
  • Ajax Amsterdam – Aston Villa 0-0.

Liverpool a dominat partida de la Praga şi a marcat toate cele şase goluri, reuşita cehilor fiind un autogol al lui Bradley. Pentru cormorani a marcat şi Salah, în minutul 87, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid.

La Roma, gazdele au învins pe Brighton cu 4-0 şi au luat, şi ei, o opţiune serioasă pentru calificarea în sferturile Europa League.

În capitala Azerbaidjanului, Baku, Qarabag a condus cu 2-0 la pauză liderul din Bundesliga, dar nu a reuşit să-i provoace echipei lui Xabi Alonso prima înfrângere din actuala stagiune, 2-2 scor final. Leverkusen a pierdut ultimul meci oficial la 27 mai 2023, în Bundesliga, 0-3 la Bochum.

Milan a avut un adversar redutabil în echipa pragheză, care a jucat în zece din minutul 26, după eliminarea lui Diouf. Gazdele au condus cu 3-1, însă Schranz le-a dat emoţii marcând la numai patru minute după ce a fost introdus în joc.

La Marsilia, echipa locală a condus cu 3-0 la pauză pe spaniolii de la Villarreal. Oaspeţii au avut un jucător eliminat în minutul 62, pe Moreno, şi nu au putut pune probleme formaţiei conduse de Jean Louis Gasset.

Rezultate înregistrate joi, în prima manşă a optimilor de finală din Europa League:

• Qarabag – Bayer Leverkusen 2-2 (Benzia 26, Juninho 45+2 / Wirtz 70, Schick 90+2)
  • AS Roma – Brighton 4-0 (Dybala 13, Lukaku 43, Mancini 64, Cristante 68)
  • Sparta Praga – FC Liverpool 1-5 (Bradley 46 autogol / Mac Allister 6 penalti, D. Nunez 25, 45+3, Luis Diaz 53, Szoboszlai 90+4)
  • AC Milan – Slavia Praga 4-2 (Giroud 34, Reijnders 44, Loftus-Cheek 45+1, Pulisic 85  / Doudera 6, Schranz 65);
  • Freiburg – West Ham United 1-0 (Gregoritsch 81);
  • Benfica Lisabona – Glasgow Rangers 2-2 (Di Maria 45+2 penalti, Goldson 67 autogol / Lawrence 7, Sterling 45+5);
  • Olympique Marseille – Villarreal 4-0 (Veretout 23, Y. Mosquera 28 autogol, Aubameyang 42 penalti, 59).

Afla mai multe despre: razvan lucescupaokliverpoolomvillarealeuropa leagueconference leagueac milan