EXCLUSIV | Basarab Panduru a identificat două probleme mari pentru naţionala mică: "Ăsta e adevărul!". Minusurile scoase în evidenţă după meciul cu Germania

Echipa națională

Invitat la Telekom Sport după Germania U21 - România U21 0-0, în urma căruia tricolorii mici au ratat calificarea în sferturile Campionatului European, Basarab Panduru a identificat două probleme mari ale naţionalei lui Adrian Mutu (42 de ani). "Pandi" a spus că din această naţională mică, la cum au arătat lucrurile în meciul cu Germania, nu poate ajunge niciun jucător la prima reprezentativă.

Basarab Panduru a identificat două mari probleme ale naţionalei U21 după meciul cu Germania: "Ăsta e adevărul!"

Panduru e de părere că jucătorii din meciul cu Germania n-au arătat că pot face pasul spre naţionala mare a României. Pe lângă acest aspect, niciunul dintre fundaşi, capitol la care şi naţionala mare stă rău, nu poate ajunge sub comanda lui Mirel Rădoi. Panduru a vorbit în exclusivitate la Telekom Sport.

"Din echipa asta care a intrat în teren cu Germania, noi nu putem să ducem niciun jucător la echipa mare. Niciunul. Nu este plus când tragi linie şi te uiţi că, după trei meciuri şi cinci puncte, nu duci niciun jucător la echipa mare. Ăsta este adevărul. Pe cine duci la echipa mare după turneul ăsta final? Pe Moruţan poţi să îl duci? Pe Olaru poţi să îl duci? Pe cine duci?

Şi mai avem o problemă. Nu văd niciun fundaş care poate să vină să pună probleme unuia de la echipa mare. Care şi ei sunt cum sunt", a spus Basarab Panduru, la Telekom Sport.

Germania U21 - România U21 0-0, la Campionatul European U21

România a terminat la egalitate, scor 0-0, marţi, la Budapesta, meciul cu Germania din ultima etapă a Grupei A a turneului final al Campionatului European de tineret şi a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Fără să piardă, cu cinci puncte, "tricolorii mici" au terminat grupa pe locul 3, după Olanda şi Germania, tot câte cinci puncte, ambele calificate în faza următoare.

În minutul 71, Oaidă a lovit mingea cu mâna în careu, când a respins un balon şutat dintr-o lovitură liberă şi arbitrul a dictat penalti. Nmecha a trimis balonul în bară de la 11 metri.

Şi Măţan a trimis balonul în bară, în primele minute ale jocului. De asemenea, Pieper a trimis mingea în transversală, cu capul, în minutul 90.

România: Vlad - Vlădoiu, Ciobotariu, Paşcanu (R. Drăguşin '63), Haruţ - Itu (Ciobanu '46), Dulca (Moruţan '57), Oaidă - Olaru, Ad. Petre (Oct. Popescu '76), Măţan. Selecţioner Adrian Mutu;

Germania: Dahmen - Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum - Baku (Jakobs '82), Dorsch, Maier - Klimowicz (Burkardt '63) - Nmecha, Berisha (Stach '90+1). Selecţioner Stefan Kunz.

Cartonaşe galbene: Oaidă '28, Itu '40, Măţan '48, Olaru '52, Ad. Petre '67, Ciobotariu '69 / Raum '43, Dorsch '50, Pieper '64.

Arbitri: Guillermo Cuadra Fernandez - Inigo Prieto şi Jose Naranjo (toţi din Spania) - Adam Farkas (Ungaria).

Tot marţi, s-a jucat Olanda - Ungaria, scor 6-1 (De Vit '42, Boadu '47, Gakpo '58, '70, Botman '87 şi Brobbey '89 / Bolla '65).

Clasamentul final al grupei este următorul: 1. Olanda - 5 puncte, 2. Germania - 5 puncte, 3. România - 5 puncte, Ungaria - niciun punct.

La acest turneu final, România a remizat, scor 1-1, cu Olanda şi a învins, cu 2-1, Ungaria.

Afla mai multe despre: basarab pandururomania u21adrian muturomaniaeuro 2021