Explicaţiile Elizei Buceschi după meciul pierdut dramatic în faţa Cehiei: ”Am făcut greşeli inexplicabile, poate că ne-am dorit prea mult”

CM Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a ratat, luni, la Leipzig, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, fiind învinsă în optimi de reprezentativa Cehiei, cu scorul de 28-27 (14-17).

Eliza Buceschi a făcut repriză secundă destul de bună, reuşind să marcheze trei goluri. La finalul partide, coordonatoarea României a declarat că greşelile inexplicabile din jocul naţionalei noastre au făcut diferenţa.

”Cred că este doar vina noastră, am ratat prea mult, am făcut greşeli inexplicabile, poate că ne-am dorit prea mult, în unele momente ne-am avântat fără să gândim şi ele au fost mai înţelepte şi de asta au câştigat.

Acum doi ani noi eram Cehia, Brazilia era România. Astăzi suntem noi, am mai păţit-o în urmă cu patru ani. Nu ştiu ce s-a întâmplat, este prea devreme să spun ceva, cu siguranţă vom analiza şi vom găsi motivele. Singurul lucru care contează cu adevarat, în acest moment este că pentru noi competiţia s-a terminat şi nu mai avem nimic de făcut”, a declarat Eliza Buceschi la finalul partidei dintre România şi Cehia.

Fiind întrebată despre importanţa eliminărilor şi cât de mult au cântărit ele în economia partidei, Eliza a declarat: ”Ar fi tardiv şi nu are niciun sens să vorbim acum. Am avut victoria în mâinile noastre, trebuia să ne desprindem la 4, 5 goluri când am avut ocazia”.

Afla mai multe despre: cm handbalcampioantul mondial de handbalromania handbal,