VIDEO | Se îngroaşă gluma pentru Hermannstadt! Sibienii au pierdut şi cu Poli Iaşi. Victoria a venit din penalty

În runda cu numărul patru din play-out, FC Hermannstadt a pierdut pe teren propriu, 0-1, împotriva celor de la Poli Iaşi.

Ieşenii au învins-o pe  Hermannstadt, după un meci sărac în faze de poartă.
A fost nevoie de un penalty pentru a se marca la Piteşti: Joao Teixeira a transformat şi a făcut 1-0 pentru ieşeni în repriza secundă.
Blănaru putea modifica tabela chiar din startul meciului, dar şutul său nu a pus deloc probleme.
Teixeira a fost aproape de a reuşi un gol spectaculos pe final de primă repriză.
Iaşiul putea face 2-0 în ultimele minute de joc, însă Teixeira nu a profitat de gafa lui Pîrvulescu şi s-a făcut de râs.
Cu această victorie, ieşenii au urcat pe podium în play-out.

FC Hermannstadt - Poli Iaşi 0-1
A marcat: Teixeira 56'

• Hermannstadt: Căbuz - Măţel, Stoica, Dâlbea, Pîrvulescu, Tătar - Petrescu, Offenbacher, Jazvic - Tsoumou, Blănaru
  • Poli Iaşi: Rusu - Rus, Gardoş, Frăsinescu, Sin - Mihalache, Cioinac, Teixeira - Sanoh, Platini, Burlacu

Min. 56: GOOOL Iaşi! Teixeira transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 54: Penalty Poli Iaşi! Pîrvulescu îl faultează în careu pe Sanoh.

Min. 41: Ocazie Poli Iaşi! Frăsinescu a fost aproape de a deschide scorul, dar nu a reuşit să trimită mingea în poartă.

Min. 29: Dâlbea îl faultează dur pe Cioinac, dar arbitrul nu acordă nici măcar cartonaş galben.

Min. 26: Ocazie pentru Hermannstadt după o bâlbâială în careul celor de la Iaşi, dar în cele din urmă apărătorii au reuşit să scoată mingea din zona periculoasă.

Min. 1: A început partida!

Ambele echipe care se vor duela sâmbătă după-amiază, pe stadionul "Nicolae Dobrin" din Piteşti, se află în pericol. Doar de trei puncte este distanţa dintre Iaşi şi Hermannstadt.

Hermannstadt, echipă antrenată de Miriuţă, a picat pe locurile retrogradabile şi după înfrângerea cu Dinamo, 0-2, din etapa trecută, iar postul lui Vasile Miriuţă se clatină. O nouă înfrângere în play-out pentru sibieni i-ar afunda şi mai mult în zona roşie a clasamentul.

În schimb, Poli Iaşi nu a profitat de victoria din urmă cu două etape de pe terenul celor de la Dunărea Călăraşi şi au cedat în runda precedentă, 1-2, cu Gaz Metan Mediaş. O posibilă victorie i-ar duce pe elevii lui Stoican spre primele locuri ale play-out-ului, însă cu o înfrângere şi Poli ar intra în hora retrogradării.

Afla mai multe despre: fc hermannstadtpoli iasiplay-out