Final dramatic în Serie A! Andrei Radu, cât pe ce să retrogradeze cu Genoa. Inter şi Atalanta merg în UCL. Cum arată clasamentul finalgalerie foto

Serie A

Atalanta şi Internazionale Milano completează lista celor patru echipe italiene care vor evolua în Liga Campionilor, în urma ultimei etape din Serie A, rundă în care formaţia lui Andrei Radu, Genoa, a evitat in extremis retrogradarea.

• Juventus Torino, campioana Italiei, Napoli (locul 2), Atalanta (locul 3) şi Inter (locul 4) vor juca în grupele Ligii Campionilor.
  • AC Milan, locul 5, va evolua în grupele Ligii Europa, iar locul 6, AS Roma, va juca în turul doi preliminar al Ligii Europa.
  • Lazio Roma, locul opt în Serie A, va participa în grupele Ligii Europa, în calitate de câştigătoare a Cupei Italiei.
  • Au retrogradat Empoli, Frosinone şi Chievo.

Atalanta şi Internazionale Milano au obţinut victorii duminică seară, astfel că încheie campionatul pe locul 3, respectiv locul 4. Atalanta a revenit de la 0-1 contra lui Sassuolo şi s-a impus cu 3-1, în timp ce Inter a învins Empoli, scor 2-1, rezultat în urma căruia Empoli a retrogradat.

Keita Balde (51) a deschis scorul pentru Inter, dar Hamed Traore a restabilit egalitatea în minutul 76, scor la care Empoli era salvată, iar Genoa, retrogradată. Golul lui Radja Nainggolan, din minutul 81, a avut dublă însemnătate. I-a asigurat lui Inter prezenţa în Liga Campionilor şi a retrogradat-o pe Empoli. Genoa, care a remizat cu Fiorentina, scor 0-0, a reuşit astfel să se salveze.

În ciuda victoriei cu SPAL, scor 3-2, AC Milan ratează prezenţa în Liga Campionilor. Rossonerii s-au clasat pe 5 şi vor evolua în grupele UEFA Europa League.

Rezultatele ultimelor meciuri ale sezonului 2018/2019 al Serie A:

Fiorentina – Genoa 0-0

Inter Milano – Empoli 2-1

Au marcat: Balde ’51, Nainggolan ’81 / Traore ‘76

În minutul 90+7, de la Inter a fost eliminat Balde.

AS Roma – Parma 2-1

Au marcat: Pellegrini ’35, Perotti ’89 / Gervinho ‘86

Atalanta – Sassuolo 3-1

Au marcat: Zapata ’35, Gomez ’53, Pasalic ’65 / Berardi ‘19

În minutul 45+5, de la oaspeţi a fost eliminat Berardi. De la Sassuolo a fost eliminat şi Magnanelli, în minutul 83.

Cagliari – Udinese 1-2

Au marcat: Pavoletti ’18 / Hallfredsson ’59, De Maio ‘69

Spal – AC Milan 2-3

Au marcat: Vicari ’28, Fares ’53 / Calhanoglu ’18, Kessie ’22, ’66 (penalti)