Gabriela Ruse, eliminată în optimi la turneul de la La Bisbal D’Emporda

Gabriela Ruse (26 de ani) a fost eliminată în optimi la turneul de la La Bisbal D’Emporda. Eşecul a venit contra unei jucătoare din Serbia.

Gabriela Ruse, eşec în două seturi în faţa unei jucătoare din Serbia

Gabriela Ruse, locul 168 WTA, a fost eliminată, joi, în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 125 de la La Bisbal D’Emporda, din Spania.

Ruse a fost învinsă de sportiva din Serbia, Olga Danilovic, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 28 de minute.

Gabriela Ruse a ajuns pe tabloul principal în calitate de lucky loser, după ce a abandonat în primul tur al calificărilor, în care a întâlnit-o pe Oksana Selekhmeteva.

În primul tur pe tabloul principal, românca a trecut de sportiva spaniolă Nuria Parrizas Diaz, scor 6-2, 6-1.

Simona Halep va juca la încă un turneu de tenis, Organizatorii Mutua Madrid Open au anunţat că i-au acordat un wild card jucătoarei din Constanţa, fost lider WTA care a revenit recent în circuit, după ce TAS i-a redus la nouă luni suspendarea.

Afla mai multe despre: gabriela ruseteniswta