Galatasaray, victorie impresionantă în Turcia, într-un meci cu patru penalty-uri. Ce au făcut Cicâldău şi Moruţan | VIDEO

Galatasaray a obţinut prima victorie din acest an în campionat. A învins-o cu 3-2 pe Goztepe.

Cele două combatante s-au întâlnit în etapa a 26-a din Superliga Turciei, într-un meci de poveste.

Partida a fost marcată de patru lovituri de la 11 metri, câte două de fiecare parte.

Galatasaray a deschis scorul repede prin Nelsson, în minutul 3.

Ndiaye a egalat pe finalul primei reprize, în primul minut al prelungirilor, din penalty, astfel că scorul la pauză a fost unul de egalitate.

Tot Ndiaye a fost cel care a ”dubla” în repriza a doua, prin acelaşi procedeu, în minutul 70.

În minutul 74 intră în scenă Bafetimbi Gomis, cel care avea să fie eroul celor de la Galatasaray.

Atacantul francez a restabilit echilibrul pe tabelă în minutul 87, tot de la punctul cu var.

Acelaşi Gomis săvârşea revenirea formaţiei din Istanbul în al nouălea minut al prelungirilor. Veterenaul de 36 de ani a închis tabela tot printr-o lovitură de la 11 metri.

Astfel, Bafetimbi Gomis a adus o victorie crucială pentru Galatasaray, una ce s-a lăsat aşteptată aproape două luni.

A fost prima victorie obţinută de Galatasaray în 2022 şi prima după opt etape în campionatul turc. Ultimul succes înregistrat a fost pe data 25 decembrie, cu Antalyaspor, scor 2-0.

Referitor la Alex Cicâldău şi Olimpiu Moruţan, cei doi internaţionali români legitimaţi la gruparea de pe Cim Bom, lucrurile au stat în felul următor.

Mijlcaşul central de 24 de ani, care este dorit de Sampdoria, potrivit presei din Turcia, a inceput meciul de pe banca de rezerve şi a intrat în minutul 61, în locul lui Pulgar.

De partea cealaltă, fostul jucător al celor de la FCSB nu a făcut parte din lot din cauaz ueni accidentări.

Galatasaray se clasează pe poziţia a 13-a, cu 32 de puncte acumulate în 26 de etape, în timp ce Goztepe se situează pe locul al 16-lea, cu 27 de puncte.

Afla mai multe despre: cicaldaumorutangalatasaray