Daniel Pancu e idol la Istanbul. Suporterii lui Beşiktaş şi-au amintit de fostul internaţional la derbyul cu Fenerbahce. Cei 3000 de fani ai alb-negrilor le-au reamintit rivalilor cum i-au bătut cu scorul de 4-3, în 2005

Aceea a fost ultima victorie a lui Beşiktaş pe Şukru Saracoglu. Suporterii "vulturilor" au venit la meci cu poze cu imaginea lui Pancu îmbrăcat în portar.

1-1 s-a terminat derby-ul dintre Fenerbahce şi Beşiktaş. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 40, prin Babel, dar Fener a egalat în partea a doua, prin Ayew, în minutul 71.

Povestea din spatele scenografiei

Pe 17 aprilie 2005, Daniel Pancu a intrat în istoria lui Beşiktaş. Atacantul a apărat timp de 16 minute poarta "vulturilor" în derby-ul cu Fener, după ce în minutul 83, la scorul de 3-2 pentru alb-negri, goalkeeper-ul Oscar Cordoba a provocat un penalty şi a fost eliminat. Oaspeţii epuizaseră schimbările, astfel că Pancu şi-a asumat responsabilitatea şi a intrat în poartă. Nu a apărat lovitura lui Alex, dar a rezistat la atacurile ulterioare ale galben-albaştrilor.

Koray a marcat golul victoriei în minutul 90+2, dar eroul partidei a rămas Daniel Pancu. Fanii "vulturilor" nu l-au uitat niciodată şi l-au supranumit ”Pantera din Kadikoy”. Tricoul de portar al lui Pancu, pe care este inscripţionat numărul 1, este şi acum în muzeul clubului.

Afla mai multe despre: besiktaspancufenerbahce