Georgia U21 a reuşit ce nu a putut România U21. Calificare în sferturi la EURO 2023. A câştigat fără eşec grupa cu Portugalia, Olanda şi Belgia

EURO

Georgia U21 a încheiat neînvinsă grupa A de la Campionatul European de tineret şi s-a calificat în sferturile de finală. Tot acolo a ajuns şi Portugalia U21.

Echipa naţională U21 a Georgiei a încheiat la egalitate marţi, la Tbilisi, scor 1-1, cu echipa naţionala U21 a Ţărilor de Jos, calificându-se în sferturile Campionatului European U21.

Ţările de Jos au avut o bară, în minutul 4, la şutul lui Taylor, pentru ca două minute mai târziu acelaşi jucător să trimită din nou în bară.

Olandezii au controlat începutul meciului, apoi au fost obligaţi să-l înlocuiască pe Brian Brobbey, accidentat, încă din minutul 21.

Gazdele au echilibrat partida şi au reuşit să deschidă scorul în minutul 42, prin Zuriko Davitashvili.

Oaspeţii au egalat în minutul 45+6, Kenneth Taylor înscriind cu un şut din careu. Meciul s-a încheiat însă la egalitate, nici una din cele două combatante nereuşind să înscrie în repriza secundă, iar Georgia a încheiat grupa A pe primul loc, cu 5 puncte.

Pe locul secund a venit Portugalia – cu 4 puncte, Ţările de Jos – locul 3, cu trei puncte, în timp ce Belgia a terminat pe ultimul loc al grupei, cu 2 puncte.

De partea cealaltă, reprezentativa U21 a Portugaliei a învins marţi, la Tbilisi, scor 2-1, echipa naţionala U21 a Belgiei, calificându-se în sferturile Campionatului European U21.

Partida care s-a disputat pe stadionul Meskhi, la Tbilisi, a început cu ocazia Belgiei, Openda trimiţând mingea în bară încă din minutul 2.

Lusitanii au răspuns cu ocazia lui Pedro Neto, salvată de portarul Vandervoort. Acelaşi portar belgian a scos la Fabio Silva, în minutul 11, iar portughezii au continuat să se afle la controlul meciului, fără însă să marcheze.

Lucrurile s-au schimbat în repriza secundă, atunci când Joao Neves a deschis scorul, în minutul 56. Reacţia belgienilor a venit în minutul 65, când a înscris Yorbe Vertessen, intrat pe teren în minutul 61.

Portughezii au marcat însă golul victoriei şi al calificării în sferturi în minutul 89, dintr-un penalti transformat de Tiago Dantas. Portugalia a învins cu 2-1 şi s-a calificat în sferturi, alături de selecţionata Georgiei.

Dacă gruzinii s-au calificat în sferturi, România, cealaltă gazdă a Europeanului de tineret, a fost eliminată fără gol marcat.

Afla mai multe despre: georgia u21romania u21echipa nationalaeuro 2023