Gigi Becali îşi face ”mea culpa” după ce l-a bătut Rapidul: ”Am greşit schimbările!”

Echipa Rapid Bucureşti a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia FCSB, în etapa a 15-a din Superligă.

Becali se consideră vinovat după ce l-a bătut Rapidul

Pe Arena Naţională, Rapid a avut un final de primă repriză excellent şi, după ce Papeau a deschis scorul în minutul 39, Paul Iacob a înscris pentru 2-0 în minutul 45+1. Gazdele au trimis odată în bară, prin Alexandru Băluţă, în minutul 41, dar la pauză giuleştenii au intrat în avantaj.

În minutul 65 Dawa a redus din diferenţă, înscriind cu o lovitură de cap. S-a încheiat FCSB – Rapid 1-2. FCSB este lider, cu 31 de puncte, iar Rapid ocupă poziţia a treia, cu 39 puncte.

Gigi Becali, patronul de la FCSB, şi-a făcut ”mea culpa” după înfrângerea cu Rapidul.

„Am făcut echipa greşit. Dacă o lăsam pe aia era mai bine. Am făcut schimbări proaste. Am băgat pe Tavi Popescu şi Rotariu, care sunt mult mai slabi decât Compagno şi Ovidiu Popescu. Am slăbit echipa.

De Ovidiu Popescu îmi place când dă pase repede, când o primeşte şi o dă. Nu când driblează. I-a intrat în cap că e mare fotbalist. Dar nu ai ce să faci. Ne trebuie un mijlocaş, un număr 8, şi un atacant. Asta e. Ştim ce avem de făcut.

Noi stăm în 5 fotbalişti: Radunovic, Coman, Băluţă, Olaru şi Şut. Campionatul îl luăm. Dar dacă vrei performanţă europeană, îţi trebuie 10. Avem doar jumătate de echipă. Am vorbit cu Coman acum şi i-am spus că a driblat prea mul. Mi-a zis «Băi, nea Gigi, nu am avut soluţii! Trebuia să driblez pentru că nu mi se dădeau soluţii». Noi am fost buni când jucăm jucam rapid, în pase. Noi am dominat ambele reprize. Dar am făcut eu două greşeli.”, a declarat azi Gigi Becali.

Echipele care au evoluat:

• FCSB: Târnovanu - Al. Pantea (V. Creţu 56), Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu (Oct. Popescu 46), Ad. Şut, Olaru - Al. Băluţă (Miculescu 84), Compagno (D. Rotariu 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous
  • RAPID: H. Moldovan - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Oaidă (I. Cristea 90), Al. Albu, Papeau (Onea 80) – Funsho Bamgboye, Borja Valle, Al. Ioniţă II (Kait 75). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

”V-aţi supărat că v-a bătut Şucu?”. Gigi Becali s-a râzgândit după eşecul cu Rapid: ”N-am ambiţii cu el”

Afla mai multe despre: gigi becalifcsbrapid