Gol de trei puncte marcat de Andrei Burcă în campionatul Arabiei Saudite!

Internaţionalul român Andrei Burcă (30 de ani) a marcat, sâmbătă, golul victoriei pentru Al Akhdoud, în duelul din deplasare cu Al Raed, scor 2-1.

În minutul 83 al partidei, Andrei Burcă şi-a asumat executarea unei lovituri de la 11 metri şi a înscris un gol uriaş pentru echipa sa, care a adus toate cele trei puncte.

Andrei Burcă, gol de trei puncte în Arabia Saudită

Pentru Andrei Burcă este la a doua reuşită în tricoul celor de la Al Akhdoud, după golul din remiza cu Al-Shabab, scor 1-1, tot din deplasare.

• Tot în acest meci, atacantul român Florin Tănase a fost titular, însă s-a accidentat şi a fost schimbat la pauză.

În urma acestui rezultat, Al Akhdoud a urcat pe locul 12, cu 7 puncte, în timp ce Al-Raed rămâne penultima, locul 17, cu 4 puncte.

Andrei Burcă şi Florin Tănase fac parte din lotul preliminar al stranierilor convocaţi de către Edi Iordănescu pentru partidele cu Belarus şi Andorra, din calificările pentru EURO 2024, din luna octombrie.

Cel mai probabil, Florin Tănase va fi supus mai multor controale amănunţite şi, în funcţie de verdict, se va decide dacă poate sau nu să ajute echipa naţională a României.

Afla mai multe despre: andrei burca