Halep, victorie cu Rybarikova în turul doi la Beijing. Urmează un meci de coşmar în optimi

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în optimile turneului de la Beijing, după ce a beneficiat de abandonul Magdalenei Rybarikova (Slovacia), locul 28 WTA, la scorul de 6-1, 2-1.

În optimi, Halep o va întâlni pe Maria Şarapova, care a trecut în trei seturi de Ekaterina Makarova. Românca nu a învins-o niciodată pe Şarapova, în şapte partide disputate până acum. Ultima oară, ele s-au întâlnit la finalul lunii august, în turul I al US Open, când rusoaica a câştigat cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3.

Calificarea în optimi este recompensată la China Open cu un premiu de 71.774 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.

Simona Halep - Magdalena Rybarikova (retrasă) 6-1 / 1-2

Rybarikova se retrage, iar Simona Halep merge în optimi, unde o va întâlni pe Maria Şarapova

BREAK >> Simona Halep face primul break şi-n setul secund şi se desprinde la 2-1

GAME >> Halep îşi face şi ea serviciul şi egalează la 1

GAME >> Rybarikova începe bine setul secund şi îşi face serviciul

PRIMUL SET:

GAME >> Simona Halep continuă jocul perfect şi închide primul set după 33 de minute

GAME >> După 33 de minute de joc, Rybarikova face primul game din meci, după ce Halep a ratat o minge de set

GAME >> Simona vine la un singur game distanţă de adjudecarea primului set

BREAK >> Start fulminant pentru româncă. Un nou break, iar Simona conduce cu 4-0

GAME >> Halep îşi continuă startul perfect şi duce scorul la 3-0, după un game scurt

BREAK >> Simona Halep profită de prima şansă şi face primul break al partidei

GAME >> Început ezitant pentru Halep. Slovaca a avut o minge de break, însă Simona a revenit şi face 1-0

Jucătoarele au ieşit la încălzire

UPDATEOrganizatorii au anunţat că partida Simona Halep - Magdalena Rybarikova se va disputa marţi, începând cu ora 10:00.

Meciurile de tenis din cadrul China Open de la Beijing au început, luni, cu o întârziere de aproximativ patru ore şi jumătate din cauza ploii.

Simona Halep ar fi trebuit să evoluze, luni, în turul doi la Beijing, cu Magdalena Rybarikova, nu mai devreme de ora 13:30, în ultimul meci - al patrulea - de pe terenul Lotus, neacoperit. Înainte erau programate două meciuri se simplu masculin şi unul de simplu feminin.

Afla mai multe despre: haleprybarikovabeijingtenisturneuslovaciawtachina