Ilie Poenaru îi atrage din nou atenţia lui George Merloi: ”El acum pluteşte puţin. Trebuie să muncească mai mult!”

Academica Clinceni

Antrenorul echipei Academica Clinceni, Ilie Poenaru a vorbit la finalul partidei cu FC Botoşani despre George Merloi

Merloi a fost doar rezervă în partida cu FC Botoşani, iar Ilie Poenaru a încercat să explice: ”Nu e vorba că a greşit, eu joc şi în funcţie de adversar, caut şi vreau să fac anumite lucruri tactice pentru că am nevoie de anumiţi jucători la anumite meciuri şi el vine după meciuri la rând jucate. El nu a făcut pregătirea cu mine, am tras puţin de el, a intrat într-o stare de oboseală şi chiar dacă are 19 ani presiunea Ligii 1 e altceva faţă de juniori pe unde juca el. Dar este un copil bun, am copii buni, sunt receptivi, fac ceea ce trebuie, numai că ei trebuie să muncească mult mai mult şi să aibă şi răbdare dar răbdarea asta trebuie să fie mai rapidă. E bine că e supărat, dacă e supărat o să muncească săptămâna viitoare mai mult şi probabil că va juca. Trebuie să demonstreze, la mine v-am spus, fotbalul are două faze. Fotbalul în ziua de azi este 1 contra 1 şi tranziţia negativă, tranziţia pozitivă. El acum pluteşte puţin” a mărturisit Ilie Poenaru, tehnicianul formaţiei Academica Clinceni.

Academica Clinceni a încheiat la egalitate meciul cu FC Botoşani, scor 1-1 (0-0), partida din etapa a 21-a a Ligii 1. Botoşănenii au deschis scorul în minutul 53, prin Ofosu, însă Adrian Şut, fotbalistul împrumutat de la FCSB a restabilit egalitatea cu 10 minute înainte de final. Clinceni a evoluat în inferioritate numerică, după ce Paul Pârvulescu a primit cartonaşul roşu, pentru cumul de cartonaşe galbene, în minutul 71.

Afla mai multe despre: ilie poenarugeorge merloi