Început de an perfect pentru Simona Halep! A urcat un loc în clasamentul all-time al încasărilor din tenis. Câţi bani a obţinut până acum

Chiar dacă nu a evoluat în prea multe turnee în primele două luni ale anului, Simona Halep se poate declara mulţumită de ceea ce a reuşit, cel puţin pe plan financiar. A urcat o poziţie în clasamentul all-time al încasărilor din tenis şi este pe cale să mai facă o altă "victimă".

În acest an, Simona Halep a concurat în doar trei turnee. Dacă la Adelaide a pierdut în turul doi şi a primit "doar" 22.000 de dolari, semifinala de la Australian Open a ajutat-o pe constănţeancă să urce pe locul patru all-time al câştigurilor obţinute din tenis. Cei 720.000 de dolari primiţi după turneul din Australia, i-au ridicat balanţa româncei la 35.800.000 de dolari, cu 600.000 mai mult decât daneza Caroline Wozniacki, retrasă din tenis după turneul de Mare Slem de la Antipozi.

Mai mult, Simona Halep s-a încoronat "regină", în urmă cu câteva zile, la Dubai, după o finală cu Elena Rybakina (Kazahstan) şi, pe lângă cele 470 de puncte în clasamentul WTA, a fost recompensată cu încă 690.000 de dolari, realizând un venit total din tenis de 36.551.855 de dolari..

Simona Halep se apropie vertiginos de ocupanta locului trei a ierarhiei încasărilor, rusoaica Maria Sharapova, cea care a acumulat 38.777.962. Primele două locuri sunt ocupate de surorile Williams, Serena şi Venus. Cele două au câştigat în cariere lor 92.715.122 de dolari, respectiv 41.801.056 de dolari.