Inter a câştigat cu Bologna şi a mai făcut un pas spre titlu în Serie A! Rezultatele zilei în Italia

Serie A

Echipa italiană Inter Milano a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Bologna, în etapa a 28-a din Serie A.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 37, prin Bisseck, în timp ce Bologna a avut o singură şansă, prin Ferguson, neutralizat însă de portarul interist Sommer.

În partea a doua, gazdele au fost mai prezente în atac, dar nu au putut înscrie şi Inter s-a impus cu 1-0 şi ajunge la 13 victorii consecutive în toate competiţiile, a zecea în Serie A.

Echipa lui Simone Inzaghi este lider, cu 75 de puncte, la o distanţă uriaşă de locul secund, ocupat de Juventus, care are 57 de puncte şi un meci mai puţin. Bologna ocupă poziţia a patra, cu 51 de puncte.

Echipa italiană Monza a învins sâmbătă seara, în deplasare, gruparea Genoa, într-un meci al etapei a 28-a din Serie A.

Oaspeţii au condus cu 2-0 la Genoa, înainte de a fi egalaţi. Pessina şi Dany Mota au înscris în minutele 8 şi 18, iar la pauză Monza a intrat cu avantaj. Genoa a înscris la puţin timp după reluare, în minutul 52, prin Albert Gudmundsson, iar Vitinha a adus egalarea pe tabelă, în minutul 68. Monza s-a impus însă cu 3-2, ultima reuşită purtând semnătura lui Daniel Maldini, în minutul 79.

În ierarhia Seriei A, Monza ocupă locul 10, cu 39 de puncte, în timp ce Genoa se află pe 12, cu 33 de puncte.conv