Laude pentru Răzvan Marin în Gazzetta dello Sport: ”A ridicat nivelul echipei” Ce notă a primit după pasa de gol

Serie A

Internaţionalul român Răzvan Marin (25 de ani) a oferit o pasă decisivă la reuşita lui Joao Pedro.

În prima etapă din Serie A, Cagliari a fost condusă încă din minutul 7 de Spezia, duoă reuşita lui Gyasi.

În minutul 58, formaţia oaspete şi-a dublat avantajul, după ce Bastoni a făcut 2-0. Doar patru minute mai târziu, Răzvan Marin a pasat decisiv pentru Joao Pedro, iar atacantul lui Cagliari a reuşit să înscrie pentru 1-2. Joao Pedro avea să marcheze din nou în minutul 66 pentru 2-2.

Mijlocaşul român a fost lăudat de jurnaliştii de la Gazzetta dello Sport. Acesta a fost notat cu 6,5.

”Periculos când bate cornere. În a doua repriză şi-a ridicat nivelul, dar şi pe cel al echipei”, a fost scurta descriere a jurnaliştilor de la Gazzetta dello Sport.

Răzvan Marin a fost titular în formaţia aleasă de Semplici. Antrenorul italian a început cu următorul 11: Cragno - Walukiewicz, Godin, Carboni - Nandez, Răzvan Marin, Strootman, Dalbert - Joao Pedro, Deiola, Pavoletti.

Cagliari va juca, în următoarea etapă din Serie A, împotriva lui AC Milan. Meciul va avea loc duminică, de la 21:45.

• 15 milioane de euro este cota de piaţă a lui Răzvan Marin, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com

Românul a jucat în 37 de partide de Serie a anul trecut, având 3 goluri marcate şi 6 pase decisive, cifre care au contat pentru formaţia italiană, care a fost în lupta pentru evitarea retrogradării până în ultimele etape.

Afla mai multe despre: serie arazvan marincagliari