LIVE | România - Olanda, ACUM. Primul meci în grupele principale pentru Neagu & Co

Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a suferit duminică, la Nancy, prima înfrângere la CE din Franţa, scor 24-29 (10-11), cu reprezentativa Olandei, în primul meci din grupa principală a II-a. Olanda face 6 puncte, tricolorele rămân cu 4.

LIVE TEXT | OLANDA - ROMÂNIA 29-24 (11-10)

România a suferit prima înfrângere la Campionatul European. Handbalistele noastre au fost învinse de Olanda, vicecampioana europeană.

Româncele au marcat primul gol abia în minutul 6, când Olanda conducea deja cu 3-0. Handbalistele noastre au restabilit egalitatea la jumătatea primei reprize, dar au reuşit să conducă o singură dată până la pauză. 11-10 a fost scorul în favoarea olandezelor după 30 de minute.

Repriza a doua a fost dezastruoasă pentru România. Olanda s-a distanţat şi la opt goluri! Handbalistele noastre nu au reuşit să se apropie şi au cedat cu 24-29.

România va juca următorul meci, marţi, împotriva Spaniei.

În celălalt meci care s-a jucat duminică în grupa a doua principală, Ungaria a câştigat la limită în faţa Germaniei, 26-25.

Lider este Olanda, cu 6 puncte, urmată de România, Germania şi Ungaria, cu câte 4 puncte.

FINAL

►Dumanskaaaaa intervine din nou, dar mingea sare la olandeze, care marchează. (28-22)

►Iulia apără din nou, dar Laslo nu reuşeşte să marcheze cu poarta goală. A fost totuşi o aruncare dificilă din teren propriu

►Iulia Dumanska revine cu o intervenţie în poarta României, marcăm pe contraatac (25-20)

►Intervenţie uriaşă a Denisei Dedu. Acesta poate fi momentul cheie al partidei pentru revenirea României (22-16)

►Din nou Buceschi (21-15)! Helle Thomsen cere TIME-OUT!

►România trăieşte în această partidă doar prin Buceschi. Coordonatoarea noastră marcează din nou, de la 7m (21-14)

►Fază de manual reuşită de Olanda, care se duce la şase goluri (19-13). Martin Ambros nevoit să ceară din nou TIME-OUT!

►Eliza Buceschi, singura marcatoare a României în partea secundă până în minutul 40 (16-13).

►Crina Pintea se evidenţiază din nou şi scoate lovitură de la 7m pentru România. Buceschi transformă lovitura de pedeapsă (15-12)

►Olanda se duce pentru prima oară la patru goluri (15-11). Martin Ambros cere TIME-OUT!

►Buceschi marchează cu un procedeu spectaculos, dar Olanda marchează şi ea rapid (13-11)

►Olandezele marcheză primul gol al reprizei secunde şi se duc la două goluri (12-10)

România are atacul în repriza secundă!

PAUZĂ

►Olandezele conduc la pauză. România, departe de jocul etalat în preliminarii (11-10)

►Olanda, în prepasiv. Rozemale trimite o „raghetă” de la aproximativ 11 metri şi o învinge pe Dumanska (10-9)

►Cristina Neagu le pune din nou la punct pe olandeze (9-9)

►Doar 17 goluri marcate în 27 de minute, fructul celor două apărări care stau foarte bine în teren (9-8)

TIME-OUT cerut de Helle Thomsen!

►Gol superb marcat de Laura Chiper. Primul gol după cinci minute pentru România (8-8)

►Greşeală de începători! Smeets intră înainte ca cele două minute de eliminare ale lui Kramer să expire şi arbitrele sanţionează Olanda cu o nouă eliminare de 2 minute. România poate profita de pe urma acestei sancţionări.

►SUPERB! Cristina Neagu, de neoprit (6-6)

TIME-OUT cerut de Martin Ambros!

►Olandezele au trecut peste şocul accidentării lui Groot şi au început să marcheze la fiecare atac (6-5)

►Gol rapid primit de România! Abbingh o învinge pe Dumnanska (5-4)

►Dragut se înalţă splendid şi marchează golul egalării (3-3)

►Deşi Olanda joacă fără cea mai bună jucătoare în teren (Groot), România nu reuşeşte să penetreze apărarea olandeză (3-2)

►Lovitură de la 7m pentru Olanda. Denisa Dedu intră în poarta României şi reuşeste o paradă extraordinară (3-2)

►Groot părăseşte terenul în lacrimi, după un contact cu o handbalistă a României. E posibil ca jucătoarea cheie a Olandei să nu mai intre în teren în acest meci.

►Primul gol al României a venit în minutul şase, prin Geiger (3-1)

►Cinci minute fără gol marcat pentru România. Olandezele s-au dus la trei goluri (3-0)

►Atacul României nu reuşeste să treacă de apărarea compactă a Olandei. (1-0)

►Groot deschide scorul după o lovitură de pedeapsă (1-0)

A început partida! Olanda are lovitura de start. Iulia Dumanska începe cu o intervenţie!

►Sute de români vor cânta în tribune pentru fetele noastre.

UPDATE | Selecţioner al României între 2015 şi 2016, unde a şi cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial din 2015, Tomas Ryde a ţinut să le transmită un mesaj de încurajare tricolorelor, înainte de primul meci din Grupa Principală.

"Familia noastră urează fetelor, echipei tehnice, Federaţiei şi întregii ţări mult succes în această seară! Cultură, structură, concept! Să o faceţi împreună. Baftă! Hai, România!", a scrist Tomas Ryde într-o postare pe Facebook.

Trebuie să avem mare grijă cu Olanda. E la fel de valoroasă ca Norvegia!, avertiza Ambros Martin după meciul cu nordicele, când s-a aflat că primul adversar din grupele principale va fi Olanda.

Olanda e la fel de valorasă ca multipla campioană europeană, Norvegia, aşa cum spune selecţionerul, iar ca cifre e la nivelul nostru. Întâlnim singura naţională de la Euro, care la fel ca România e neînvinsă în trei meciuri disputate până acum. Olanda e imediat în urma României, pe locul doi în topul celui mai bun atac de la turneul final. Atât ca goluri marcate, cât şi ca eficienţă. Au înscris 90 de goluri, cu unul mai puţin decât România.

Rezultatele din grupă au arătat că Olanda e în formă şi la acest turneu final, cum tot e de câţiva ani încoace. A câştigat uşor cu Croaţia, a dominat Ungaria şi a învins-o la trei goluri, doar cu Spania au fost ceva emoţii, când olandezele au câştigat cu un gol în ultima secundă. Se văd clar rezultaele politicii pe care federaţia olandeză a dus-o în ultimul deceniu, atunci când înfiinţau o Academie care le primea pe jucătoarele selectate atunci când nu aveau meciuri la echipele de club. Şi se văd deja de câţiva ani. Din 2015 încoace, Olanda e nelipsită de pe podiumurile turneelor finale. Au fost un argint şi un bronz la mondiale şi un argint la europene, în urmă cu doi ani.

Din 2016, pe banca naţionalei naţionalei olandeze se află Helle Thomsen, antrenoarea care a pregătit-o şi pe CSM Bucureşti în sezonul 2017-2018 şi care, evident, cunoaşte bine handbalul românesc. Avantaj sau dezavantaj? Şi, şi. Ea ştie handbalul de la noi din ţară,  iar noi, prin fetele de la CSM care evoluau şi anul trecut la campioana României, ştim cum pregăteşte ea meciurile. Thomsen are în lot o jucătoare cunoscută nouă, dar cunoscută şi lui Martin Ambros. Lois Abbingh a jucat la HCM Baia Mare, iar acum evoluează la Rostov, echipă de club care antrenată de selecţionerul României.

Cu naţionala Olandei, România nu s-a întâlnit deloc în ultima vreme în meciuri oficiale. Au fost doar câteva meciuri amicale în ultimii şase ani, niciunul pierdut de România.

România e, aşadar, neînvinsă până acum la turneul final. A câştigat la trei goluri cu Cehia, la cinci cu Germania şi la opt cu Norvegia. Naţionala lui Martin Ambros a încheiat prima fază a grupelor cu cel mai bun atac şi cea mai bună "poartă", de asemenea Neagu e cea mai bună marcatoare a competiţiei la goluri din acţiune.

Meciul se joacă duminică, de la ora 19:00 şi va în format live text, pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: romaniaolandacampionatul europeangrupe principalesemifinale