VIDEO | România a pierdut finala mică de la CE 2018. ”Tricolorele” învinse de Olanda la 4 goluri diferenţă

Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă duminică, la Paris, de reprezentativa Olandei, scor 24-20 (15-8), în finala mică a Campionatului European. România încheie astfel pe locul IV, în timp ce Olanda ia medalia de bronz. Pentru trofeu vor juca, de la 18.30, Rusia şi Franţa.

N-a fost tocmai finala dorită de toţi românii. Nici de fetele lui Martin Ambros care au făcut poate cel mai slab meci de la turneul final din Franţa. Olanda a fost echipa mult mai bună la final, chiar dacă a scăzut turaţia motoarelor în partea a doua.

În prima repriză, portarul Wester a făcut diferenţa pentru fetele lui Thomsen. Şi nu doar Wester. Prestaţia excelentă a cuplului Abbingh - Poltman a oferit batavelor un avantaj confortabil de şapte goluri, după prima repriză. Una de coşmar pentru fetele noastre, care s-au întrecut în erori personale şi s-au lovit apoi şi de ghinion.

După pauză, România a sperat. Şi a făcut-o datorită Denisei Dedu, portarul care a bifat un procentaj de 45%. Au fost minute excelente pentru naţionala lui Martin, care a reuşit să marcheze de 5 ori fără să primească gol. Din nou însă, erorile individuale din atac ne-au costat în cele din urmă victoria. Olanda câştigă medalia de bronz la Campionatul European cu scorul de 24-20 în faţa României.

Marcatoare România: Ardean Elisei (6), Chiper (3), Buceschi, Geiger, Perianu, Zamfirescu (2), Pintea (1)

Marcatoare Olanda: Polman (7), Groot (5), Abbingh, Malestein (4), Smits, Bont, Dulfer, van  der Heijden (1)

Naţionala României a obţinut următoarele rezultate la Campionatul European din Franţa: România – Cehia 31-28 (17-11), România – Germania 29-24 (14-11), Norvegia – România 23-31 (12-18), în grupa preliminară D, România – Olanda 24-29 (10-11),  România – Spania 27-25 (10-12) şi România – Ungaria 29-31 (17-17), în grupa principală II, România – Rusia 22-28 (15-16) în semifinale şi România – Olanda 20-24 (8-15), în finala mică

LIVE România - Olanda 20-24

Final! Felicitări fetelor noastre. România pierde din păcate medalia de bronz

Denisa Dedu are procentaj de 45%. A fost cea mai bună jucătoare a României în finala mică

Min 52: Golul cu numărul 22 al Olandei este acordat după ce arbitrul a cerut video replay. Denisa Dedu scosese mingea

Min 51: Doar trei goluri diferenţă în acest moment. Am marcat 5 goluri fără să primim. Denisa Dedu are un mare merit

Min 48: Laura Chiper marchează pentru 16-21. Prestaţie foarte bună a jucătoarei noastre

Min 42: Olanda are 7 goluri avans şi atacul. României nu-i iese mai nimic. Nici măcar intrarea Crinei Pintea nu a schimbat mare lucru pentru ”tricolore”

Min 37: Valentina Elisei ne duce la 6 goluri de Olanda, iar Laura Chiper la 5

Min 32: Suntem în inferioritate numerică şi atacăm fără portar, dar ratăm. Din fericire, Denisa Dedu o blochează pe Groot.

Min 30: Începem repriza a doua o nouă ratare. Perianu nu o poate bate pe senzaţionala Wester

Pauză: 15-8 pentru România. Repriză de coşmar. #HaiRomânia

Min 28: Groot marchează pentru 14-8. România e în dificultate

Ratăm o aruncare de la 6 metri prin Buceschi. Portarul Wester se apropie de 40% procentaj interventii reuşite

Min 26: Din nou Melinda Geiger. Al doilea gol marcat de româncă vine în superioritate numerică

Min 23: Melinda Geiger marchează al şaselea gol al României: 6-11

Bazaliu e blocată de Wester. Portarul Olandei apară excelent până acum

Min 17: Marcăm prin Elisei, dar Olanda înscrie imediat. Diferenţa de 4 goluri rămâne valabilă

Martin Ambros cere time-out. România are nevoie de inspiraţia selecţionerului ei. #HaiRomânia

Min 15: E 7-3 pentru Olanda. Groot înscrie pentru prima dată.

Min 14: Din nou Abbingh! Prestaţie excelentă în primele minute a olandezei. Olanda are 6-3 după ce marchează şi Smits

Min 12: Olanda trece din nou în avantaj. Abbingh e la al doilea gol

Min 10: Perianu face 3-3. România a revenit în meci şi pare în control acum. Golul echipei noastre pleacă după o paradă de excepţie a lui Dumanska

Min 7: Buceschi inscrie si ne apropiem din nou la un gol de Olanda.

Min 6: Cristina Laszlo marchează primul gol al României. Olanda înscrie imediat prin Polman: 3-1 pentru batave

► 5 minute fără gol pentru România. Wester a intervenit în două rânduri la atacurile noastre

Min 3: Olanda are 2-0 după ce finalizează un contraatac rapid

Min 2: Primul gol al meciului este marcat de Olanda. A înscris Abbingh pentru batave

Start de meci: Hai România!

UPDATE | EHF a anunţat cea mai bună echipă a turneului final, iar Crina Pintea se numără printre laureate.

Fără Cristina Neagu, accidentată grav în partida cu Ungaria, România va disputa astăzi ultimul meci la Campionatul European din Franţa. De la ora 15:00, naţionala noastră va juca din nou împotriva Olandei, după ce în urmă cu o săptămână, în grupele principale ale competiţiei, olandezele s-au impus cu scorul de 29-24.

De data aceasta, miza este mult mai mare: o victorie este echivalentă cu medalia de bronz. România a mai câştigat o singură dată bronzul la Campionatul European, în 2010, când de altfel a ajuns şi ultima dată în semifinalele competiţiei.

De partea cealaltă, olandezele s-au obişnuit cu medaliile, acesta fiind al cincilea turneu final consecutiv în care ajung în careul de aşi. De trei ori au câştigat şi medalii, două de argint, la Campionatul Mondial din 2015 şi la Campionatul European din 2016, şi una de bronz, la Mondialul de anul trecut.

Naţionala antrenată de Helle Thomsen nu se va putea baza astăzi pe trei jucătoare: Kramer, Groot şi Rozemalen.

În semifinale, România a pierdut în faţa Rusiei, scor 22-28, în timp ce Olanda a fost învinsă de Franţa cu scorul de 27-21.

Afla mai multe despre: romaniaolandacampionatul europeanfinala micabronz