Victorie fulgerătoare şi calificare în optimi pentru Simona Halep. Cu cine va lupta românca pentru sferturi la Roland Garros

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a impus fără probleme în meciul cu Lesia Ţurenko, din Ucraina, locul 27 WTA, scor 6-2, 6-1, în turul al treilea al turneului de la Roland Garros.

În faza următoare, Halep va evolua cu învingătoarea dintre Monica Puig, din Puerto Rico, locul 59 WTA, şi poloneza de 18 ani Iga Swiatek, locul 104 WTA.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 243.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA.

Simona Halep - Lesia Ţurenko 6-2 / 6-1

13:02 GAME, SET & MECI Simona Halep >> Românca închide meciul în 55 de minute şi obţine calificarea în optimile de finală

12:58 BREAK Lesia Ţurenko >> Ucraineaca nu se impune pe propriul serviciu, dar profită de greşelile Simonei şi face break-ul

12:56 BREAK Simona Halep >> Lesia Ţurenko rămâne fără game câştigat pe propriul serviciu, iar acum Halep serveşte pentru calificarea în optimile de finală

12:52 GAME Simona Halep >> După o scurtă intervenţie a medicului, Lesia Ţurenkp revine în teren, însă nu poate ţine pasul cu Simona Halep

12:45 BREAK Simona Halep >> Evoluţie excelentă a Simonei Halep. Românca nu-i dă nicio şansă ucrainencei şi profită de a şasea minge de break din meci din tot atâtea posibile

12:41 GAME Simona Halep >> Fostul lider mondial se distrează în meciul cu Ţurenko şi se desprinde în setul secund

12:38 BREAK Simona Halep >> Românca îşi continuă prestaţia excelentă şi câştigă a cincea minge de break din tot atâtea posibile în meci

PRIMUL SET

12:33 SET Simona Halep >> Fostul lider mondial îşi face serviciul şi închide primul set după doar 25 de minute

12.29 BREAK Simona Halep >> Break, break, break. Ţurenko rămâne fără game câştigat pe propriul serviciu, iar acum Simona este aproape de a încheia primul set după doar 22 de minute de joc

12:26 BREAK Lesia Ţurenko >> Probleme uriaşe pentru ambele jucătoare pe propriul serviciu. Halep pierde un nou game, iar ucraineanca reuşeşte break-ul

12:23 BREAK Simona Halep >> Un nou break la 0 reuşit de Simona Halep. Ţurenko nu se regăseşte şi nu poate câştiga niciun game pe propriul serviciu

12:21 GAME Simona Halep >> Fostul lider mondial îşi face serviciul şi conduce cu 3-1. Acesta a fost primul game al meciului în care o jucătoare s-a impus pe propriul serviciu

12:18 BREAK Simona Halep >> Start nebun de meci cu trei break-uri în tot atâtea game-uri. Halep se impune la 0 pe serviciul adversarei şi preia din nou conducerea în set

12:15 BREAK Lesia Ţurenko >> Ucraineanca revine rapid în meci şi face rebreak-ul

12:12 BREAK Simona Halep >> Start excelent al româncei. Simona face break-ul încă din primul game, iar acum urmează la serviciu

12:07 A început partida. Lesia Ţurenko serveşte prima

Meciul Simonei Halep va fi primul de pe terenul Philippe Chatrier. Pe acelaşi teren se vor disputa apoi confruntările Novak Djokovic (Serbia, cap de serie 1) – Salvatore Caruso (Italia), Antoine Hoang (Franţa) – Gael Monfils (Franţa), cap de serie 14, şi Serena Williams (SUA), cap de serie 10 – Sofia Kenin (SUA).

Halep conduce cu scorul de 7-0 în întâlnirile directe cu Ţurenko, ultimele având loc în acest an, scor 6-2, 6-3, la Doha, în optimi, şi 6-3, 7-5, la Dubai, în aceeaşi fază. Primele lor patru întâlniri au avut loc în 2014, când Ţurenko i-a luat româncei singurul set, la Wimbledon, şi anterior, iar a cincea s-a desfăşurat la ediţia din 2018 a turneului de la Cincinnati, când Halep s-a impus în sferturi, cu 6-4, 6-1.

Irina Begu, locul 116 mondial, o va întâlni pe americanca Amanda Anisimova, locul 51 WTA, în al patrulea meci de pe terenul 1. Begu şi Anisimova nu au mai fost adversare.

Afla mai multe despre: simona halepwtaroland garros