VIDEO | CSM Bucureşti a distrus-o pe Metz! Victorie la 13 goluri diferenţă şi ”tigroaicele” sunt aproape calificate în Final Four

Handbal

CSM Bucureşti a avut o seară magică în Sala Polivalentă din Capitală. ”Tigroaicele” s-au distrat cu Metz şi au câştigat la o diferenţă de 13 goluri, scor 34-21.

Cu Bella Gullden şi Cristina Neagu într-o formă de zile mari, CSM Bucureşti n-a avut milă de Metz. Campioana Franţei a fost copleşită de atmosfera sufocantă de la Bucureşti, iar CSM-ul este ca şi calificată în Final Four.

Doar o zi absolut teribilă ar putea face ca ”tigroaicele” să piardă calificarea într-o partidă retur care începe cu avantaj de 13 goluri pentru campioana României.

A doua manşă se va disputa pe 15 aprilie, de la ora 18:00, şi va fi transmisă în direct la Telekom Sport 1.

VIDEO | CSM BUCUREŞTI - METZ 34-21

34-21 este scorul final! Ce meci a reuşit CSM!!!

32-19. Combinaţie uluitoare şi gol senzaţional pentru CSM Bucureşti!

31-17. Încă o dată Cristina Neagu! Nu poate fi oprită azi.

30-17. Mehmedovic marchează şi avem 13 puncte în faţă! Repriză senzaţională.

27-16. Înscriem şi în inferioritate. Ce seară pentru CSM!!!

26-16. Ana Gros înscrie de la şapte metri. CSM e în inferioritate.

26-15. Gullden menţine avantajul impresionant al CSM-ului.

25-14. Iulia Curea înscrie cu noroc şi rămânem la 11 puncte în faţă.

24-14. Luciano pleacă pe contră şi, după aproape 15 minute, reuşesc să înscrie.

24-13. Franţuzoaicele ratează pe bandă rulantă, iar noi punctăm în continuare.

23-13. Zece goluri diferenţă! Meci perfect pentru CSM până acum.

22-13. Ce început de repriză pentru CSM! Şase goluri consecutive pentru ”tigroaice”

21-13. Cu un om mai puţin, CSM marchează! Neagu e în formă de zile mari.

20-13. Al şaselea gol pentru Neagu şi şapte goluri diferenţă.

A ÎNCEPUT REPRIZA SECUNDĂ

19-13. Neaguuuu!!! Şase goluri diferenţă şi final de repriză fabulos pentru CSM, cu trei goluri la rând.

18-13. Final excelent de repriză pentru CSM. Jorgensen marchează şi ea.

17-13. Cu noroc, Kurtovic înscrie.

16-12. Niombla este omul care ne ţine din nou la patru goluri.

15-12. Ana Gros aruncă imparabil şi Metz punctează.

15-11. Niombla ne duce la patru goluri.

14-11. Ce torpilă pentru Neagu!!! Pe contră, Metz trimite în bară. Ne putem distanţa iar la patru goluri.

13-11. Marcăm noi, dar marchează şi Metz, în decurs de două secunde.

11-9. Mehmedovic punctează şi ea. Gullden ne readuce la două puncte.

9-8. Din nou două reuşite consecutive pentru Metz. Se strânge diferenţa

9-6. Se schimbă persoana care execută şapte metri, dar rezultatul e acelaşi. Gol Neagu.

8-5. Gullden, primul gol din acţiune. Din nou suntem la trei lungimi în faţă.

7-5. Primele scăpări în defensiva ”tigroaicelor”. Metz punctează de două ori la rând

6-2. Gullden nu are emoţii la şapte metri.

5-2. Cristina Neagu, gol absolut senzaţional. Transversală şi mingea se odihneşte în plasă.

4-2. Aruncare caracteristică a Cristinei Neagu. Nicio şansă pentru portăriţa oaspeţilor.

3-1. Gullden transformă fără probleme o lovitură de la şapte metri. Avem din nou două goluri avans.

2-1. După două goluri consecutive, franţuzoaicele sparg şi ele gheaţa.

1-0. GOOOOL CSM! Cristina Neagu deschide scorul

Min. 1: A început partida. CSM are primul atac.

20:15 | COMPARAŢIE NEAGU vs GULLDEN

Deplasarea la Bucureşti nu a început tocmai bine pentru handbalistele de la Metz. Echipa din Franţa a avut probleme cu deplasarea în România. Avionul delegaţiei franceze a întârziat patru ore din cauza grevei de la Air France. Handbalistele din Hexagon nu şi-au pierdut însă optimismul. Neînvinsă în campionat, Metz vrea să o elimine pe CSM Bucureşti din sferturile Ligii Campionilor.

”Cunoaştem Bucureştiul. Ştim că are o echipă foarte puternică. Dar noi vom da sută la sută şi vom încerca să obţinem cel mai bun rezultat cu putinţă pentru ca în retur să avem prima şansă la calificare”, a spus Ana Gros la sosirea în Bucureşti.

De trei ori cea mai bună handbalistă a lumii, Neagu le-a speriat deja pe franţuzoaice. ”Va trebui să o oprim cumva. Este liderul acestei echipe”, a mai spus Gros.

CSM Bucureşti - Metz, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, e programat în Sala Polivalentă din Capitală vineri, 6 aprilie, la ora 20:30, ÎN DIRECT la Telekom Sport 1. Cele mai relevante faze vor putea fi revăzute pe telekomsport.ro, în timp real.

Afla mai multe despre: handbal feminincsm bucurestimetzehf champions league,