VIDEO | Lazio câştigă derby-ul etapei din Serie A! Inter - Lazio 0-1. Ştefan Radu a fost rezervă

Serie A

Lazio şi-a mărit şansele de calificare în UEFA Champions League după un succes împotriva unei contracandidate la îndeplinirea obiectivului. Milinkovic Savic a înscris golul victoriei oaspeţilor în minutul 13.

FINAL | Inter - Lazio 0-1 (Milinkovic Savic '13)

Min 65 Ocazie Inter: Politano încearcă un şut de la marginea careului, dar balonul se duce peste transversală

Min 43 Ocazie mare Inter: Combinaţie frumoasă a interiştilor, Keita Balde pătrunde în careu şi execuţia sa e respinsă de Strakosha

Min 41 Ocazie mare Lazio: Lovitură liberă a oaspeţilor, Bastos loveşte mingea cu capul, iar Handanovic intervine providenţial

Min 13 GOOOL Lazio: Milinkovic Savic deschide scorul pe Giuseppe Meazza după centrarea lui Luis Alberto, 0-1

Min 9 Ocazie Inter: Miranda şi Skruiniar sunt aproape de gol în aceeaşi fază

Echipele de start

Inter: Handanovic - D`Ambrosio, Skriniar, Miranda, K.Asamoah - B.Valero, Brozovic - Politano, Vecino, Perisic - K.Balde

Lazio: Strakosha - Quissanga, Acerbi, Luiz Felipe - Romulo, Luis Alberto, L.leiva, Milinkovic Savic, Lulic - Correa, Immobile

Chiar dacă a fost pauză pentru meciurile echipelor naţionale, Inter este în mare formă. Nerazzurrii vin după victoria, 3-2, din derby-ul oraşului Milano, cu AC Milan, dar cea mai importantă veste este revenirea lui Mauro Icardi în lotul lui Luciano Spalletti. Argentinianul a revenit la antrenamente, după ce a fost în conflict cu conducerea clubului, din cauza faptului că încă nu a semnat prelungirea contractului.

Oaspeţii, acolo unde Ştefan Radu este indisponibil, vine după o victorie la scor, 4-1, cu Parma, iar cu o victorie duminică seară poate urca peste marea rivală, AS Roma, în clasament, alături de care este în luptă pentru locurile de Europa.

ECHIPELE PROBABILE

INTER (4-3-3): Handanovic - D'Ambrosio, Skriniar, Miranda, Asamoah - Gagliardini, Brozovic, Vecino - Politano, Keita Balde, Persic
Absenţi: Vrsaljko, Nainggolan, de Vrij, Lautaro Martinez

LAZIO (3-5-2): Strakosha - Luis Felipe, Acerbi, Bastos - Marusic, Milinkovic-Savic, Lucas Leiva, Luis Alberto, Lulic - Correa, Immobile
Absenţi: Radu, Lukaku

Afla mai multe despre: interlazioserie a