VIDEO | FC Botoşani - Astra Giurgiu 1-2. Moldovenii s-au văzut învinşi deşi au controlat jocul în mare măsură

Budescu şi Alibec au adus victoria Astrei în deplasarea de la Botoşani.

Gazdele au avut o ocazie imensă de a deschide scorul în prima repriză. Bara i-a refuzat însă golul lui Keyta. Moldovenii au ratat din nou în startul reprizei secunde, prin Roman. Ocazia s-a răzbunat imediat şi Budescu a deschis scorul din pasa lui Alibec. Roman şi-a mai încercat o dată norocul la poarta lui Lazar. Tot Astra a marcat, de data aceasta prin Alibec.

Ashkovski a reuşit golul de onoare pentru Botoşani.În ultimele minute, Ongenda a trecut puţin pe lângă golul egalizator şi meciul s-a terminat 2-1 pentru Astra.

Cu această victorie, giurgiuvenii au urcat pe locul 5. Botoşani a căzut în afara play-off-ului.

LIVE VIDEO | FC Botoşani - Astra 1-2 (Askovski 83' / Budescu 50', Alibec 69')

ECHIPELE DE START

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Miron, Moescu, Ţigănaşu - Papa, J. Rodriguez - Roman, Cascini, Keyta - Ofosu; Rezerve: Hankic, Mendoza, Ebenhofer, Ongenda, Cîmpanu, Ashkovski, Andronic

Astra: Lazar - Bruno, Dima, Graovac, Radunovic - Răduţ, Simion, Crepulja - V. Gheorghe, Alibec, Budescu; Rezerve: Kitanov, Dandea, Tounkara, Stahl, Ajayi, Fl. Matei, Biceanu

FINAL

Min. 83 - GOOOOL Botoşani! Askovski plasează perfect o minge şi îl învinge pe Lazar

Min. 69 - GOOOOL Astra! După ce l-a servit excelent pe Budescu, Alibec şi-a trecut numele pe lista marcatorilor

Min. 56 - Ocazie pentru Botoşani! Ofosu l-a pus la încercare pe Lazar. Portarul Astrei reţine în doi timpi

Min. 50 - GOOOOL Astra! Moldovenii au atacat în valuri încă din startul reprizei secunde, însă au rămas descoperiţi în apărare iar Budescu a deschis scorul din pasa lui Alibec

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 30 - Ocazie imensă pentru Botoşani! Ţigănaşu îi aşează foarte bine mingea lui Keyta, iar acesta şutează în forţă, dar mingea nimereşte transversala

Min. 27 - Ocazie pentru Astra! Alibec a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului

Min. 25 - Ocazie importantă pentru Astra! Alibec execută foarte bine o lovitură liberă, însă Pap respinge în afara terenului

Min. 12 - Ocazie pentru FC Botoşani! Cascini şutează spre poarta, însă Lazar se întinde şi reţine mingea fără emoţii

Min. 1 - A început partida!

FC Botoşani şi Astra au terminat prima parte a sezonului între primele şase echipe ale campionatului graţie unor victorii obţinute în deplasare. Giurgiuvenii au câştigat pe terenul lui Sepsi, în timp ce trupa lui Croitoru s-a impus în derbyul Molodvei, culmea într-un meci disputat de propria arenă. Moldovenii au pierdut doar două jocuri în această ediţie, unul fiind acasă, în faţa celor de la Chindia.

Roman& Co au însă multe egaluri, fiind după covăsnenii lui Csaba Laszlo echipa cu cele mai multe remize în turul sezonului regulat. FC Botoşani şi Astra sunt la egalitate de puncte în clasament pe locurile 5 şi 6 iar în tur şi-au împărţit punctele după un 2-2 spectaculos. Pe atunci, antrenorul fostei campioane a României era Dan Alexa, cel înlocuit din etapa trecută de Bogdan Andone.

Afla mai multe despre: fc botoşaniastradan alexa