VIDEO | Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş 2-0. ”Dubla” lui Alex Mitriţă aduce liniştea în Bănie pe final de an

VIDEO | Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş  2-0. ”Dubla” lui Alex Mitriţă aduce liniştea în Bănie pe final de an

Universitatea Craiova a câştigat ultimul meci disputat în 2018 cu scorul de 2-0 în faţa echipei, Gaz Metan Mediaş. Alexandru Mitriţă, golgheterul echipei lui Mangia, a marcat ambele goluri ale meciului în minutele 52 şi 87.

Craiova a început în ofensivă partida cu Gaz Metan Mediaş, dar Bancu şi mai apoi, Tiago Ferreira din poziţie excelentă au ratat deschiderea scorului. Oltenii au intrat apoi treptat în jocul medieşenilor şi au pierdut lupta surdă de la mijlocul terenului.

A fost nevoie de neglijenţa lui Boubacar Fofana care a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene în prima repriza, ca elevii lui Mangia să pună din nou stăpânire pe joc.

În repriza secundă, Alexandru Mitriţă a anunţat deschiderea scorului prin ocazia din minutul 48. Patru minute mai târziu, căpitanul Ştiinţei a reuşit să deblocheze tabela printr-un gol senzaţional.

Portarul oaspeţilor, Pleşca, şi-a continuat recitalul şi în repriza secundă. A intervenit excepţional la ocaziile lui Bancu, Donkor şi Mitriţă şi a limitat proporţiile scorului.  Nu a mai putut să-şi salveze echipa la faza din minutul 86. Acelaşi Mitriţă a pătruns pe lângă Diallo, care l-a faultat. Lovitura de la unsprezece metri a fost executată tot căpitanul Craiovei, care a majorat astfel avantajul Ştiinţei la 2-0.

Craiova adună 38 de puncte şi rămâne pe locul 3 în clasament la finalul anului în curs. Pentru Gaz Metan, perioada foarte proastă din ultima lună continuă. Medieşenii se îndepărtează de play-off

LIVE Universitatea Craiova - Gaz Metan Mediaş 2-0 (Mitriţă 52, 87)

Universitatea: Pigliacelli - Martic, Donkor, Tiago, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, Mihăilă, Mitriţă - Rocha

Gaz Metan:  Pleşca -  Diallo, Andre Pereira, Marius Constantin, Trif -Fofana, Cristea - Ely, Ivanov, Chamed - Fortes

Final de meci: Craiova câştigă după ce Mitriţă a reuşit o ”dublă”

Min 86: Penalty pentru U Craiova! Mitriţă e faultat în careu de Diallo. Căpitanul Ştiinţei este cel care execută, iar Craiova conduce cu 2-0

Min 83: Ocazie mare din nou pentru Universitatea. Bărbuţ nu reuşeşte să tragă din poziţie avantajoasă

Min 79: Şansă de gol pentru Gaz Metan! Yazalde Pinto trage însă prea slab

Min 66: Pleşca limitează proporţiile scorului. O nouă intervenţie de senzaţie la şutul lui Alex Mitriţă

Min 56: Bancu ratează o ocazie imensă! Din nou Pleşca intervine senzaţional în două rânduri

Min 52: GOOOOOOOOOOOOL Craiova!!!! Gol senzaţional marcat de Alexandru Mitriţă

Min 48: Ocazie pentru Craiova! Mitriţă şutează, dar Pleşca intervine salvator

Min 46: A început repriza secundă

Min 45: Pauză la Craiova

Min 37: Bară Craiova! Cicâldău şutează din interiorul careului, Pleşca are noroc

Min 35: Ocazie monumentală Gaz Metan! Mihăilă scoate de pe linia porţii după reluarea cu capul a lui Iulian Cristea

Min 31: Boubacar Fofana de la Gaz Metan este eliminat după ce primeşte al doilea cartonaş galben

Min 10: Mediaş are o acţiune interesantă, Ely Fernandez crează superioritate, dar în situaţie de unu contra unu cu Thiago pierde controlul balonului şi acţiunea se stinge

Min 5: Ocazie imensă Craiova! Bancu centrează din flancul stâng în urma unui corner, Tiago Ferreira reia din 9 metri, dar mingea trece puţin peste poarta lui Pleşca

Min 3: Gazdele cer penalty pentru intrarea lui Diallo la Alexandru Mitriţă

Min 1: Start de meci! Lorena Balaci a dat lovitura de începere

Afla mai multe despre: universitatea craiovagaz metan mediaşuniversitatea craiova - gaz metan mediaşliga 1