VIDEO | Rednic, prima victorie de la revenirea la Dinamo. "Câinii" au înscris la ultima fază, din penalty

Într-un derby al ultimelor clasate, Dinamo a învins-o, în deplasare, pe FC Voluntari, printr-un gol înscris în al treilea minut de prelungire, din penalty.

Mircea Rednic a obţinut prima victorie în al treilea mandat la Dinamo şi totodată prima victorie a "câinilor" după şapte etape de secetă. În plus, este prima oară când tehnicianul câştigă într-un duel cu Ioan Andone.

A fost un meci disputat, dar în care Dinamo a avut ocaziile mare de gol. Totuşi, lucrurile puteau sta diferit dacă arbitrul Popa acorda penalty în prima repriză pentru FC Voluntari, la henţul lui Cooper. La vestiare s-a intrat cu 0-0, iar "câinii" au intrat cu o poftă şi mai mare de victorie şi în cele din urmă au obţinut-o, dar nu fără emoţii. Dinamoviştii au primit un penalty în primul minut de prelungire, iar Salomao a transformat lovitura.

În urma acestui meci, Dinamo iese din zona roşie şi urcă până pe locul 9, cu 16 puncte, la patru puncte de play-off. Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu opt puncte.

VIDEO | FC Voluntari - Dinamo 0-1
Salomao 90+3'

Echipele de start

FC Voluntari: Vâtcă - Hodorogea, Zgrablic, Armas, Bucurică - I. Gheorghe, Răuţă, Căpăţână, Belahmeur - Gadze, Malfleury
Rezerve: Petrariu, Ozkara, Al. Vlad, Ciucur, Tudorie, G. Deac, Kabasele

Dinamo: Penedo - Corbu, M. Popescu, Katsikas, Popovici - Cooper, Nistor - Hanca, Sorescu, Salomao - D. Popa

Rezerve: Eşanu, Ciobotariu, R. Grigore, Tîrcoveanu, Gomelt, R. Moldoveanu, Neicuţescu

Min. 90+3: Salomao transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 90+2: Penalty pentru Dinamo şi Zgrablic este eliminat pentru că a atins mingea cu mână.

Min. 90: Partida va fi prelungită cu cel puţin trei minute.

Min. 78: Neicuţescu trimite loveşte balonul cu capul în urma unui corner, dar Vâtcă a fost pe direcţie.

Min. 74: Voluntari, aproape de autogol. Lovitura de cap a lui Popa este deviat de Armaş cu genunchiul, dar Vâtcă este atent şi prinde.

Min. 62: O nouă ocazie pentru Dinamo. Lovitura liberă trimisă de Nistor, înşelătoare, trece puţin pe lângă poartă.

Min. 58: Ocazie mare pentru Dinamo! Neicuţescu, abia intrat, a şutat din mijlocul careului, dar mingea a fost deviată în corner.

Min. 55: Popa şutează cu forţă, dar nu a prins poarta.

A început partea a doua.

Min. 40+1: Ocazie mare pentru Dinamo! Găsit în careu de o pasă bună a lui Nistor, Popa a făcut o piruetă şi a şutat, dar Vâtcă a respins.

Min. 27: Fază dubioasă în careul lui Dinamo. Voluntari a cerut penalty după o posibilă intervenţie cu mână a lui Cooper.

Min. 6: Salomao şutează cu putere, iar mingea trece puţin peste vinclul porţii lui Vâtcă.

A început meciul.

Fără victorie în ultimele partide, cu două remize şi o eliminare din Cupă de la sosirea lui Rednic, Dinamo îşi pune toate speranţele în partida cu FC Voluntari.

Ilfovenii sunt pe ultima poziţie în Liga I şi vin după înfrângerea la limită cu FCSB, scor 1-2. Trupa lui Todoran şi Andone a strâns opt puncte în 13 etape şi se află la cinci puncte în spatele celor de la Dinamo. ”Câinii” au 13 puncte din 13 meciuri.

SALVAREA PERFECTĂ

Dinamo şi Voluntari s-au întâlnit de 10 ori (9 partide în campionat şi una în Cupă) şi de fiecare dată deznodământul a fost acelaşi: victorie pentru Dinamo.

Din 2015, de când au pătruns în Liga I, ilfovenii n-au reuşit să obţină nici măcar un punct în confruntările cu Dinamo.

Voluntari - Dinamo se joacă azi, de la 21:00, în direct la Telekom Sport 1. Golurile şi cele mai importante faze sunt în timp real pe telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: rednicandonevoluntaridinamoliga 1