Măldăruşanu a explicat titularizarea lui Alibec: ”Meciul trecut s-a sufocat. Trebuie să avem mare grijă”

Astra Giurgiu

Marius Măldărăşanu a vorbit despre titularizarea lui Alibec şi a explicat de ce a ales să-l trimită pe atacant din primul minut pe teren, asta chiar dacă nu este pus la punct cu pregătirea fizică.

Am luat-o pas cu pas cu Alibec încă de la început. I-am spus că trebuie să avem mare grijă. E mai bine ca el să joace de la începutul jocului pentru a putea aduce un plus pentru noi. Când te încălzeşti singur, poate nu o faci bine, poate faci 2-3 sprinturi. Meciul trecut s-a sufocat.

Am considerat că e mai bine să joace din prima şi sunt foarte mulţumit de el. A făcut nişte faulturi din prea multă dorinţă, dar a şi tras două şuturi extrem de bune. Adversarii ştiu că au în faţă un asemenea jucător şi sunt mult mai precauţi. Denis va reveni la nivelul din trecut”, a spus Marius Măldărăşanu.

Alibec a fost titular şi a fost schimbat în minutul 70. A avut două ocazii mari de gol, dar a fost blocat de Pap.

Afla mai multe despre: maldarasanualibecastra,