Manchester City, victorie chinuită pe terenul nou-promovatei Sheffield United. Haaland, gol şi penalty ratat | VIDEO

Manchester City

Manchester City a fost foarte aproape să plece fără victorie de pe terenul nou-promovatei Sheffield United, într-un meci în care a dominat copios, iar Haaland a marcat, dar a ratat şi un penalty.

Manchester City s-a impus duminică, în deplasare, scor 2-1, în faţa formaţiei Sheffield United, într-un meci contând pentru etapa a treia din Premier League.

Erling Haaland a ratat un penalty în minutul 37, dar tot el a deschis scorul pentru campioana Angliei şi a Europei, în minutul 63, dintr-un assist al lui Jack Grealish.

Gazdele au reuşit să egaleze în minutul 85, când a marcat Jayden Bogle. Bucuria lui Sheffield a durat doat trei minute, pentru că Foden a pasat şi Rodri a înscris golul victoriei pentru City, în minutul 88.

Statistica din meciul Sheffield United - Manchester City 1-2

• Posesie: 20% - 80%
  • Şuturi la poartă: 6 - 30
  • Şuturi pe poartă: 2 - 9
  • Cornere: 1 - 12

Astfel, echipa lui Guardiola are nouă puncte din trei etape şi conduce în clasamentul din Premier League.

La Burnley, pe stadionul Turf Moor, Aston Villa a început cu o ”dublă” a lui Matty Cash, reuşită de internaţionalul polonez în minutele 8 şi 20.

Lyle Foster a readus gazdele în joc, cu un gol înscris în minutul 47, dar Moussa Diaby a refăcut diferenţa de două goluri în favoarea lui Aston Villa, în minutul 61.

Astfel, echipa din Birmingham s-a impus cu 3-1, aflându-se pe locul 6 în clasament, cu şase puncte.

Afla mai multe despre: manchester cityerling haalandaston villapremier league