Maren Lundby a câştigat etapa a doua de Cupă Mondială de la Râşnov. Daniela Haralambie, locul 33 la sărituri cu schiurile

Alte sporturi

Sportiva norvegiană Maren Lundby, campioana olimpică en titre, a câştigat etapa de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile desfăşurată la Râşnov, în timp ce românca Daniela Haralambie a ocupat locul 33.

Scandinava s-a impus cu 257,8 puncte, după sărituri de 100 şi 97 metri. Locul al doilea a fost ocupat de Katharina Althaus (Germania), medaliată argint la PyeongChang, care a acumulat 234,6 puncte (94 m şi 92 m), podiumul fiind completat de slovena Nika Kriznar (locul 7 la JO 2018), 234,5 puncte (91 m şi 93,5 m). Medaliata cu bronz de la PyeongChang, japoneza Sara Takanashi, a ocupat locul 4, cu 225 puncte (93,5 m, respectiv 89,5 m), potrivit site-ului Federaţiei Internaţionale de Schi.

Haralambie, ocupanta locului 25 la JO 2018, a terminat pe poziţia a 33-a, cu 81 puncte (81 m), ratând calificarea în runda finală a concursului, rezervată celor mai bune 30 de sportive.

Carina Alexandra Militaru, 57,4 puncte (71 m), şi Andreea Diana Trâmbiţaş, 49,6 puncte (65 m), au ratat calificarea pentru Cupa Mondială de la Râşnov (nu au intrat în primele 40 de locuri).

În etapa de sâmbătă de la Râşnov s-a impus Katharina Althaus, urmată de Maren Lundby şi Carina Vogt (Germania), în timp ce Daniela Haralambie s-a clasat pe 30.

Lundby ocupă primul loc în clasamentul general al Cupei Mondiale, cu 1.120 puncte, urmată de Althaus, 820 puncte, Takanashi, 666 puncte, etc. Haralambie ocupă locul 29, cu 73 puncte.

Afla mai multe despre: sarituri cu schiuriledaniela haralambiemaren lundbynorvegiacupa mondialarasnov