Meci dramatic la Wimbledon. Federer a fost eliminat de Kevin Anderson, deşi a condus cu 2-0 la seturi

Roger Federer, locul 2 WTA, cap de serie numărul 1 şi deţinătorul trofeului, a fost eliminat, miercuri, în sferturi la Wimbledon, de sud-africanul Kevin Anderson, după ce a condus cu 2-0 la seturi.

Federer a câştigat primele două seturi, scor 6-2, 7-6 (7/5), însă a fost egalat, scor 7-5, 6-4. În setul 3, Anderson s-a impus cu 13-11, după un meci care a durat în total patru ore şi 14 minute.

Kevin Anderson ajunge pentru prima oară în carieră în semifinale la Wimbledon. El va juca în semifinale cu învingătorul dintre John Isner şi Milos Raonic.

Afla mai multe despre: wimbledonroger federertenis