Mihai Teja a dat de pământ cu Chindia lui Toni Petrea: ”Joacă doar minge lungă” + Ce întrebare l-a deranjat după remiza din deplasare

FC Botoșani

Formaţia FC Botoşani a remizat, vineri, în deplasare, scor 2-2, cu echipa Chindia Târgovişte, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii, în care gazdele au marcat ultimul gol în minutul 90+4.

Au marcat Popadiuc ‘3 şi Popa ‘90+4 pentru Chindia, respectiv Mailat ’32 (penalti) şi Camara ’79 pentru Botoşani.

Mihai Teja, antrenorul echipei FC Botoşani, a vorbit despre remiza de azi. Antrenorul a fost deranjat de întrebarea unui jurnalist, care l-a chestionat asupra viitorului său la Botoşani şi despre relaţia cu Valeriu Iftime, patronul moldovenilor.

”Am fost echipa mai bună. Băieţii au făcut un meci bun, dar pierdem în ultimul minut, aici suferim. La Craiova la fel. E dezamăgire. Cred că am fost echipa mai bună, am încercat să pasăm, să jucăm ofensiv, ei doar bufa-bufa, minge lungă.

Am venit să luăm trei puncte, să câştigăm, să jucăm, dar, din păcate, atât am putut astăzi. Ce să gestionezi, minge lungă, alunecă. Dacă stai bine în teren, nu aluneci. Am pus trei fundaşi centrali şi niciunul nu a reuşit să degajeaze acea minge.

Nu sunt supărat pe jucători, niciodată nu voi fi supărat pe ei. Se greşeşte, e important să eliminăm acele greşeli. Îi felicit pentru jocul de astăzi, au avut ambiţie, determinare.

Şi eu îmi doresc victorii, am fost la un minut de victorie. (n.red. dacă Valeriu Iftime va lua o decizie după meciul cu Chindia) Nu mă mai întrebaţi despre asta, întrebaţi-mă de fotbal. Eu ce să fac? Să comentez, să fac cancan? Întrebaţi-mă de meci, în ce sistem am jucat, de ce am ales strategia asta. Am fost la un minut să câştigăm şi mă întrebaţi ce vrea domnul Iftime.

Mereu puneţi aceeaşi întrebare, dacă simt presiune... haideţi să vorbim despre joc, cum au făcut ei tactica, dacă i-am studiat. Despre asta trebuie să vorbim la aceste flash-interviuri”, a declarat Mihai Teja la finalul meciului.

Echipele care au evoluat:

• Chindia: Căbuz – Căpuşă (Boldor ’46), Celea, Orozco, Dumitraşcu (Chamed ’69) – Vorobjovas, Akhmatov (Passaglia ’69) – A. Şerban (Ioniţă ’49), Popadiuc, Neguţ (Grubac ’79) – D. Popa. Antrenor: Anton Petrea
  • FC Botoşani: Pap – Sno, Sadiku, Boli, Ţigănaşu – Zabou (Syllaa ’82), Perianu, Ivanov (Şeroni ’83) – Mateus (Dragu ’73), Camara, Mailat (Roman ’70). Antrenor: Mihai Teja

Afla mai multe despre: mihai teja