Napoli a învins Juventus în Serie A! Bologna a trecut de Atalanta. Toate rezultatele zilei în Serie A

Serie A

Echipa italiană Napoli s-a impus duminică seara, pe teren propriu, scor 2-1, în faţa formaţiei Juventus Torino, în etapa a 27-a din Serie A.

Napoli s-a impus în derby-ul cu Juventus şi a ajuns la al doilea succes consecutiv în Serie A. Oaspeţii au început mai bine. Vlahovic a scăpat singur cu Meret, dar a lovit doar bara.

Golul a venit la cealaltă poartă. Kvaratskhelia l-a surprins pe Sczesny cu un voleu la colţul scurt şi a deschis scorul. Acelaşi Vlahovic putea restabili egalitatea până în pauză, dar a trimis peste poartă dintr-o poziţie ideală.

Napoli s-a închis în actul secund, dar Juventus a reuşit să egaleze. Chiesa a marcat cu un şut spectaculos la colţul lung. Bucuria nu a ţinut mult.

Nonge l-a faultat în careu pe Osimhen, iar arbitrul a acordat penalty cu ajutorul VAR. Acelaşi Osimhen a ratat, dar Raspadori a înscris în faza imediat următoare.

Napoli a urcat pe locul şapte în Serie A. Juventus a rămas pe doi după această etapă.

Bologna visează la Champions League, după succesul de la Bergamo

Elevii lui Thiago Motta au revenit senzaţional după pauză şi au câştigat cu 2-1. Atalanta a intrat în avantaj la cabine. Lookman a fost omul potrivit la locul potrivit şi a deschis scorul.

Bologna a revenit în joc prin golgheterul Zirkzee, care a executat sigur un penalty şi a bifat al 10-lea gol din acest sezon.

Oaspeţii au marcat golul victoriei prin căpitanul Ferguson, care a prins un voleu de zile mari.

Cu acest succes, Bologna s-a distanţat la patru puncte de Roma, fomaţia de pe locul 5.