"Nu ne aşteptam". Reacţia celor de la Banik Ostrava după ce l-au bătut cu 5-0 pe Gică Hagi

Farul Constanța

Farul a pierdut partida amicală din stagiul de pregătire din Polonia contra cehilor de la Banik Ostrava, scor 0-5.

”Marinarii” s-au văzut conduşi cu cinci minute înainte de pauză, când Matej Sin a deschis scorul.

Cehii s-au descătuşat în repriza secundă. Abdullahi Tanko, atacantul nigerian al lui Banik, a marcat trei goluri în doare 36 de minute, iar Ewerton şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.

În această vară, Farul a jucat patru partide de pregătire în care a înregistrat o victorie, un egal şi două înfrângeri.

• În sezonul trecut, Banik Ostrava a câştigat play-out-ul din Cehia. De la 19:00, Farul o va întâlni pe Warta, echipă ce a terminat pe locul opt în Ektraklasa (Polonia).

"Am vrut să jucăm responsabil, chiar dacă am schimbat ceva şi le-am acordat unor jucători mai multe minute. Abordarea a fost foarte bună, am făcut acţiuni excelente, iar la final am câştigat la o diferenţă mare, la care nu ne aşteptam. Am jucat împotriva campioanei României şi suntem mulţumiţi de evoluţie şi de rezultat”, a spus antrenorul lui Banik Ostrava.

De asemenea, au vorbit şi despre Gică Hagi şi despre dezamăgirea "Regelui" după înfrângerea dură.

"Gheorghe Hagi a fost departe de a fi mulţumit şi zâmbitor după acest eşec. Fostul fotbalist legendar, cunoscut pentru natura sa energică, care este în rolul de patron şi antrenor la club, s-a înfuriat de mai multe ori pe jucătorii săi.

Diseară, pe români îi aştepta o confruntare cu Warta Poznan, iar mai apoi duelul pentru Supercupa României şi lupta ulterioară din Liga Campionilor împotriva celor de la Sheriff Tiraspol", au notat cehii.

Afla mai multe despre: farulgică hagibanik ostravaamical