Pliskova, prima jucătoare calificată în semifinale la Turneul Campioanelor. Cine este prima sportivă eliminată

Karolina Pliskova, locul 8 WTA, a câştigat, joi, duelul ceh din Grupa Albă a Turneului Campioanelor, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-4, pe Petra Kvitova, locul 5 WTA, în ultima etapă a fazei grupelor.

Pliskova s-a impus într-o oră şi 23 de minute şi a obţinut pentru a doua oară consecutiv calificarea în semifinale, cu două victorii şi o înfrângere. Petra Kvitova părăseşte competiţia.

A doua jucătoare calificată din această grupă va fi decisă după meciul dintre ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA, şi daneza Caroline Wozniacki, locul 3 WTA, care se va disputa tot joi, de la 14.30.

Svitolina are două victorii din tot atâtea partide şi mai are nevoie de doar un set pentru a merge în semifinale. Wozniacki, deţinătoarea trofeului, trebuie să câştige în minimum de seturi pentru a ajunge în penultimul act.

Afla mai multe despre: pliskovaturneul campioanelortenis,