Presa din Honduras dă de pământ cu naţionala României: „V-am dominat tot meciul. Eşec nemeritat!”

Jocurile olimpice

România a debutat cu victorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a trecut de Honduras cu 1-0, graţie unui autogol forţat de Ciobanu.

Presa din Honduras nu a digerat bine eşecul cu România. Jornaliştii hondurieni de la Mas au scris:

"Înfrângere dureroasă la Tokyo 2021, cu un eşec nemeritat împotriva României.

Deşi Honduras a făcut un meci excelent, nu a avut capacitatea de a înscrie măcar un gol în cele 90 de minute împotriva europenilor, care au respectat planul tactic pe toată durata meciului. Am dominat tot meciul, mai ales în repriza a doua, dar autogolul lui Casildo de la finalul primei reprize a fost suficient pentru victoria românilor, care conduc acum grupa, alături de Noua Zeelandă.

„Oferindu-le astfel românilor un avantaj nemeritat”

Când nimeni nu se aştepta, un corner executat de Andrei Ciobanu a fost deviat nefericit de Elvin Casildo în propria poartă, oferindu-le astfel românilor un avantaj nemeritat.

Honduras a încheiat meciul fiind mai bună, deşi nu obţine niciun punct. Drumul de la Tokyo începe cu o înfrângere dureroasă, care ne obligă să câştigăm cu Noua Zeelandă, duminică”.

Clasamentul Grupei B:

1. România 3p

2. Noua Zeelandă 3p

3. Honduras 0p

4. Coreea de Sud 0p

VIDEO „Să-nceapă nebunia, din toată inima pentru România!” Cum au sărbătorit Marco Dulca&Co prima victorie de la JO

Afla mai multe despre: jocurile olimpiceandrei ciobanumirel radoi