"Puteam mai mult!" A fost aleasă pivotul turneului, dar se mulţumeşte cu locul 4 cu echipa. Reacţia Crinei Pintea după înfrângerea cu Olanda

Handbal

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă duminică, la Paris, de reprezentativa Olandei, scor 24-20 (15-8), în finala mică a Campionatului European. România încheie astfel pe locul IV, în timp ce Olanda ia medalia de bronz.

Desemnată înainte de meci cel mai bun pivot al turneului final, Crina Pintea a precizat la final că obţinerea locului 4 reprezintă o performanţă, chiar dacă simte că tricolorele ar fi putut mai mult.

"Este un loc 4, am muncit pentru el, am trecut prin foarte, foarte multe să ajungem aici. Puteam poate mai mult, dar asta e. S-a văzut şi azi că nu cedăm, am început greoi, destul de rău, dar în a doua repriză s-a văzut că putem să ne luptăm şi să ne batem, doar că...

Aşa e (n.r. a fost desemnată cel mai bun pivot al Europei). Este o performanţă. Vreau să le mulţumesc tuturor colegelor. Fără ele nu aş fi luat mingea asta şi mi-aş fi dorit din suflet ca pe lângă mingea asta să fie şi o medalie. Asta e, nu s-a putut. Am luptat. Sincer, în a doua repriză s-a văzut că avem putere de luptă şi că nu cedăm. Mai aveam nevoie de 2-3 minute şi egalăm. Ăsta e handbalul. Azi ai o zi mai proastă şi tot aşa.

Important e să ne întoarcem sănătoase la echipele noastre de club, să muncim mai mult şi o să ne întoarcem mai motivate
", a declarat Crina Pintea la TVR, la finalul partidei.

Pintea nu a vrut să comenteze transferul la Gyor ETO , adversara CSM-ului din Liga Campionilor: "Nu vreau să mai vorbesc despre asta aici. Vreau să mă bucur de puţinul timp rămas aici".

Afla mai multe despre: crina pinteapivot