Rennes - PSG 2-2 (6-5 d.l.d.) Roş-negrii au scris istorie. Câştigă Cupa Franţei după o pauză de 48 de ani

Rennes a scris istorie în Cupa Franţei. A cucerit trofeul după ce a învins-o pe PSG în urma loviturilor de departajare. Trecuseră 48 de ani de la ultimul succes

PSG începuse perfect meciul, iar Dani Alves a deschis scorul după numai 13 minute. La jumătatea primei reprize era deja 2-0. Neymar a marcat şi el un gol de toată frumuseţea. Semnalul revenirii lui Rennes l-a dat un jucător al lui PSG. Kimpembe şi-a trimis mingea în proprie poartă. Inevitabilul s-a produs în minutul 65. Mexer a făcut 2 la 2 şi a trimis meciul în prelungiri. În timpul suplimentar, fiecare dintre echipe a avut şansa victoriei. Mbappe a dat bară pentru PSG. De cealaltă parte, Ben Arfa a ratat de puţin poarta. În final, parizienii au mai primit o lovitură. Mbappe a văzut roşu direct după o intrare criminală.

La loviturile de departajare Nkunku a fost cel care a ratat, iar Rennes a cucerit trofeul.

LIVE VIDEO Rennes - PSG 2-2 [Kimpembe 40' (a), Mexer 66' / Alves 13', Neymar 22']

ECHIPELE DE START

Rennes: Koubek - Traore, Da Silva, Mexer, Bensebaini - Bourigeaud, Andre, Grenier, Sarr - Ben Arfa, Niang

PSG: Areola - Dagba, Marquinhos, Kimpembe, Bernat - Alves, Verratti, Draxler - Di Maria, Mbappe, Neymar

LOVITURI DE DEPARTAJARE (6-5)

Nkunku trimite mingea în înaltul tribunei şi trimite trofeul la Rennes (6-5)

Sarr trimite mingea în stânga lui Areola 6-5

Neymar dă dovadă de mult sânge rece şi-l învinge cu o lovituă lipsită de forţă pe portarul celor de la Rennes 5-5

Niang execută lovitura de la 11 metri şi marchează 1-0

UPDATE - Niciuna dintre cele două echipe nu a reuşit să marcheze, aşa că meciul se va decide la punctul cu var

FINAL

Min. 66 - GOOOOOOOOL Rennes! Clement Grenier îl găseşte foarte bine pe Edson Mexer, care trimite mingea cu capul în plasa porţii apărate de Areola.

Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 40 - GOOOOOOOOL Rennes! Kimpembe încearcă să respingă o minge, dar loveşte nefericit şi îşi trimite mingea în poartă

Min. 22 - GOOOOOOOOL PSG! Magicul Neymar iese la rampă cu o execuţie de zile mari. Scapă singur spre poarta lui Koubek şi-l învinge cu o scăriţă de efect

Min. 13 - GOOOOOOOOL PSG! Neymar execută o lovitură de la colţ, mingea sare la Alves, care îl învinge pe Koubek