România a încheiat turneul din Slovacia cu o înfrângere! Tricolorii au condus la pauză, dar au cedat la scor

Handbal

Naţionala de handbal masculin a terminat cu o înfrângere turneul din Slovacia. Tricolorii au pierdut confruntarea cu ţara gazdă, scor 27-20, după ce conduceau la pauză 11-10.

După perioada de pregătire centralizată, acesta a fost cel de-al treilea test  în 2019 pentru băieţii lui Manuel Montoya, după victoria cu Olanda  (30-27) şi înfrângerea cu Slovacia (23-22).

Pentru România au jucat: Iancu, Lazăr - negru, Bujor, Sadovea, Buzle, Nistor, Ghiţă, Racoţea, Căbuţ, Grigoraş, Rotaru, Dumitriu, Onyejekwe, Csepreghi.

România se pregăteşte pentru dubla cu Lituania, din preliminariile Euro2020, partide programate în aprilie. Într-o grupă din care mai fac parte campioana mondială din 2017, Franţa, şi Portugalia, România nu a acumulat niciun punct după primele două etape.

• Ultima prezenţă a naţionalei României la Campionat European a fost în 1996, iar la un Mondial în 2011.
  • România are în palmare patru titluri mondiale,
  • Campionatele Europene şi Mondiale, masculine şi feminine, se văd în următorii 3 ani pe Telekom Sport.

Afla mai multe despre: romaniaslovaciainfrangere